Bartosz Sadowski: mity i stereotypy szkodzą polskim uzdrowiskom

Często uzdrowiska są kojarzone z wczasami finansowanymi ze środków publicznych, tymczasem szpitale uzdrowiskowe w ramach kontraktów z NFZ mają do zrealizowania konkretny, szczegółowo opisany program zabiegów - mówi Bartosz Sadowski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń SA w wywiadzie dla miesięcznika Rynek Zdrowia, którego fragment publikujemy.

Rynek Zdrowia: - W jakim kierunku będzie zmierzał model funkcjonowania polskich uzdrowisk - sanatoryjno-wypoczynkowym, czy bardziej w stronę rehabilitacji medycznej?

Bartosz Sadowski: - Lecznictwo uzdrowiskowe w Polsce ma bardzo długą i bogatą tradycję, narosło jednak wiele błędnych i krzywdzących opinii, które powodują, że ta dziedzina jest obecnie deprecjonowana. Lecznictwo sanatoryjne, uzdrowiskowe realizowane jest m.in. w oparciu o metody balneologiczne i fizykalne, wykorzystujące naturalne surowce lecznicze, jak chociażby solanki czy borowiny, ale również czynniki fizyczne - pole elektromagnetyczne, światło, dźwięk.

Rehabilitacja medyczna z samej definicji jest działaniem usprawniającym skierowanym do osób nie w pełni sprawnych. Należy też pamiętać, że balneologia jest uznaną specjalnością medyczną. Wykorzystując naturalne metody lecznicze, rehabilitację ruchową, całą gamę metod fizjoterapii oraz prewencję i edukacje zdrowotną możemy pomóc naszym pacjentom poprawić stan zdrowia i jakość ich życia, a efekt tych działań będzie się utrzymywał przez długi czas.

Z drugiej strony, rehabilitacja medyczna, w tym w szczególności wczesna rehabilitacja, jako istotny element całego procesu leczenia, w szczególności po przebytej ostrej fazie choroby i pobycie w szpitalu coraz częściej jest realizowana przez uzdrowiska. Jest to związane, jak w przypadku Uzdrowiska Ustroń, z rozwiniętą bazą zabiegową i dobrze przygotowaną kadrą medyczną do realizowania tego rodzaju świadczeń medycznych.

Sądzę, że uzdrowiska w naturalny sposób powinny się rozwijać jako ośrodki medyczne, w których lecznictwo uzdrowiskowe oraz rehabilitacja medyczna i inne specjalizacje się przenikają. Stawianie usług turystycznych, wypoczynkowych oraz powszechnie używanego przez hotele szyldu Wellnes & SPA w jednej linii z lecznictwem sanatoryjnym jest bardzo szkodliwe dla naszej branży. Często uzdrowiska są kojarzone z wczasami finansowanymi ze środków publicznych, tymczasem szpitale uzdrowiskowe w ramach kontraktów z NFZ mają do zrealizowania konkretny, szczegółowo opisany program zabiegów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH