Bardzo brakuje pielęgniarek ratunkowych

Nikt nie wie, ile system ratownictwa potrzebuje pielęgniarek ratunkowych - mówiono podczas konferencji "Profesjonalne pielęgniarstwo systemu ratownictwa medycznego w Polsce"

– Potrzeby w zakresie pielęgniarstwa ratunkowego może Ministerstwu Zdrowia zgłosić wojewoda, ale musi uzyskać informację o brakach od dyrektorów szpitali – mówi Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Obecnie wiadomo jedynie, że w Polsce jest kilka tysięcy pielęgniarek, przygotowanych do pracy w systemie ratownictwa medycznego, bo mają specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, chirurgicznego, anestezjologicznego lub pediatrycznego. To stanowczo za mało jak na funkcjonujący system ratownictwa. Pielęgniarek ze specjalizacją medycyny ratunkowej jest zaledwie kilkaset.

Prof. Andrzej Basiński, kierownik Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku przyznaje, że w jego placówce na ponad 40 pielęgniarek, zaledwie jedna ma specjalizację ratunkową.  

W opinii środowiska fakt, że pielęgniarki znalazły się poza systemem ratownictwa, to skutek "zachłyśnięcia się pojęciem ratownika medycznego, który jednak nie zastąpi pielęgniarki, bo nie ma stosownej wiedzy."

Uczestnicy konferencji zgodnie twierdzili, że pomimo problemów z ustaleniem miejsca pielęgniarki w systemie ratownictwa medycznego, pielęgniarki muszą przechodzić szkolenia i kursy, pozwalające na podjęcie pracy w tej dziedzinie.

Na razie Centrum Kształcenia Ustawicznego Pielęgniarek z funduszy unijnych w ramach programu Kapitał Ludzki, organizuje kursy dla 3,5 tys. pielęgniarek.

Wykształcone pielęgniarki mają szanse stać się częścią teamu ratującego życie, bo –  jak mówi prof. Basiński – wszyscy członkowie zespołu muszą mieć taką samą wiedzę na temat ratowania życia. Lekarz musi umieć zrobić iniekcję dożylną, a pielęgniarka poprawić lekarza, gdy zauważy, że ten może popełnić błąd.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH