Badanie: tylko 4 proc. matek karmi wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia dziecka WHO rekomenduje, by przez pierwsze sześć miesięcy od przyjścia dziecka na świat karmić je wyłącznie piersią Fot. Archiwum RZ

Tylko 4 proc. Polek karmi swoje dzieci przez pierwsze pół roku piersią, czyli zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

- To plasuje nas na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów europejskich - podkreśliła  główna autorka raportu opracowanego na podstawie badania przeprowadzonego w latach 2014-2015, prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jak ocenia, tak złe wyniki można tłumaczyć niewłaściwym przestrzeganiem przez personel medyczny standardów opieki okołoporodowej nad matką i noworodkiem.

Prof. Królak-Olejnik przypomniała, że WHO rekomenduje, by przez pierwsze sześć miesięcy od przyjścia dziecka na świat karmić je wyłącznie piersią. Z badań wynika bowiem, że przekłada się to w przyszłości na mniejsze ryzyko wielu schorzeń, w tym dotyczących układu immunologicznego, jak alergie i astma, ale też cywilizacyjnych, jak choroby serca, nadciśnienie, otyłość i innych problemów zdrowotnych.

Badanie, które stało się podstawą opracowania najnowszego raportu, zostało przeprowadzone pod kierunkiem prof. Królak-Olejnik w latach 2014-2015 w grupie 1679 kobiet, które nie miały powikłań ciąży i urodziły zdrowe dziecko oraz wśród 767 osób z personelu medycznego 42 szpitali, w których kobiety przebyły poród. Według neonatolog liczebność grupy statystycznie pozwala na odniesienie wyników na całą populację dzieci urodzonych w kraju.

Jeszcze przed opuszczeniem szpitala matki wypełniały ankiety, które dotyczyły sposobu karmienia noworodka oraz tego, jak realizowane są w danej placówce standardy opieki okołoporodowej, mające zwiększyć odsetek dzieci karmionych piersią.

Chodzi tu m.in. o umożliwienie po porodzie przez co najmniej dwie godziny nieprzerwanego kontaktu "skóra do skóry" matki i dziecka, wyjaśnienie korzyści z karmienia piersią, instruktaż w zakresie przystawienia dziecka do piersi, wyjaśnienie, jak podtrzymywać laktację oraz niepodawanie noworodkom do picia wody, roztworu glukozy i niedokarmianie ich mieszanką mleczną, jeśli nie ma do tego wskazań medycznych.

Okazało się, że niemal wszystkie matki po porodzie rozpoczynały karmienie piersią. Jednak ponad połowa zdrowych, donoszonych noworodków była dokarmiana w trakcie pobytu w szpitalu, dwie trzecie z nich otrzymywało mieszankę mleczną, a nie mleko matki. W dniu wypisu ze szpitala już tylko 75 proc. wszystkich matek karmiło wyłącznie piersią.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH