Badanie sytuacji osób z autyzmem i zespołem Aspergera w Polsce W ramach Ogólnopolskiego Spisu Autyzmu zebrano niemal pięćset ankiet, 40 wywiadów indywidualnych i 3 wywiady grupowe. Fot. Archiwum

Choć wiele osób autystycznych dobrze radzi sobie w społeczeństwie, pracuje i zakłada rodziny - duża ich część ma problemy z pracą, nauką i znalezieniem bliskiej osoby - wynika z opublikowanego we wtorek (29 listopada) raportu z Ogólnopolskiego Spisu Autyzmu.

W ramach Ogólnopolskiego Spisu Autyzmu (OSA) - badania sytuacji młodzieży i dorosłych z autyzmem i zespołem Aspergera w Polsce - zebrano niemal pięćset ankiet, 40 wywiadów indywidualnych i 3 wywiady grupowe. Badanie objęło osoby z autyzmem (młodzież i dorosłych) oraz rodziców osób z autyzmem. Ankiety prowadzili specjaliści z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (UW), Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Innowacji Społecznych "Mary i Max". Celem spisu było uzupełnienie informacji nt. sytuacji młodzieży i dorosłych z autyzmem w Polsce.

- Nawiązaliśmy kontakt z ponad 200 ośrodkami terapeutycznymi, poradniami i szkołami, w których mogły przebywać osoby z autyzmem. Największym wyzwaniem było jednak dotarcie do najlepiej radzących sobie osób, głównie z zespołem Aspergera, które nie otrzymywały żadnego wsparcia - opowiadał koordynator projektu, Mateusz Płatos z UW.

Z największego jak dotąd w Polsce badania, w którym głos zabrały same osoby z autyzmem, wyłania się złożony obraz - podkreślają autorzy pracy. Z jednej strony okazało się, że osoby z autyzmem żyją swoimi pasjami, wchodzą w związki i zakładają rodziny, z drugiej - że są to ludzie zamknięci w czterech ścianach, pozbawieni wsparcia i notorycznie padający ofiarami przemocy.

W grupie osób, które samodzielnie wypełniły ankietę (u których autyzm nie współwystępował z niepełnosprawnością intelektualną) - niemal połowa (45 proc.) miała płatną pracę, ponad jedna trzecia (36 proc.) była w związku, niemal tyleż (30 proc.) wychowywało dzieci. Przeczy to potocznemu przekonaniu, zgodnie z którym diagnoza autyzmu czy zespołu Aspergera musi zamykać drogę do pracy zawodowej czy założenia rodziny. Jednak aż 90 proc. wysokofunkcjonujących uczniów z autyzmem było nękanych w szkole.

Według autorów badania te same wyniki mogą jednocześnie oznaczać, że większość sprawnych intelektualnie osób z autyzmem i zespołem Aspergera jest bezrobotna i cierpi z powodu samotności, a ponad jedna trzecia (34 proc.) przyznaje, że nie ma żadnych znajomych.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja osób, które poza autyzmem mają niepełnosprawność intelektualną - zakłady aktywności zawodowej czy zatrudnienie wspomagane rzadko bowiem obejmują te osoby wsparciem. Takie osoby mają więc niewielkie szanse na podjęcie pracy, a zdecydowana większość z nich (76 proc.) nie ma kolegów ani koleżanek. Wysoko funkcjonujące osoby z autyzmem rzadziej też spędzają czas wolny poza domem albo z rówieśnikami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH