Badanie kliniczne dotyczące dwóch rodzajów terapii antyandrogenowej FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Rozpoczęło się badanie fazy IIIb z udziałem pacjentów z zaawansowaną postacią raka gruczołu krokowego oraz chorobą układu sercowo-naczyniowego przyjmujących degareliks lub leuprorelinę - informuje firma Ferring Pharmaceuticals w komunikacie prasowym.

W badaniu badaniu o nazwie PRONOUNCE porównuje się wystąpienie poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych (ang. major adverse cardiovascular event, MACE) u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego i chorobą układu sercowo-naczyniowego (ang. cardiovascular disease, CVD) przyjmujących degareliks (antagonistę receptora GnRH) w porównaniu z pacjentami otrzymującymi leuprorelinę (agonistę receptora GnRH).

Rak gruczołu krokowego to drugi pod względem częstości występowania na świecie rodzaj nowotworu złośliwego u mężczyzn - w roku 2012 rozpoznano 1,1 miliona przypadków tej choroby i odnotowano ponad 300 tysięcy zgonów. Jedną z metod leczenia, określaną jako „złoty standard” dla pacjentów z zaawansowaną postacią raka gruczołu krokowego uważa się terapię antyandrogenową (ang. androgen deprivation therapy, ADT).

Wykazano jednak, że terapia ta wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Wzrost ryzyka jest szczególnie widoczny w pierwszym roku leczenia.

W retrospektywnej analizie zbiorczych danych z sześciu badań klinicznych fazy III sugeruje się, iż może istnieć różnica dotycząca ryzyka wystąpienia poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego i chorobą sercowo-naczyniową stwierdzoną w wywiadzie leczonych antagonistą GnRH w porównaniu z pacjentami przyjmującymi agonistów GnRH.

Badanie PRONOUNCE rozpoczęto w celu porównania profilu bezpieczeństwa związanego z układem sercowo-naczyniowym w przypadku dwóch rodzajów terapii antyandrogenowej: antagonisty GnRH (degareliksu) oraz agonisty GnRH (leuproreliny) w okresie leczenia trwającego jeden rok.

Pierwszorzędowym punktem oceny w badaniu jest czas od randomizacji pacjenta do stwierdzenia po raz pierwszy wystąpienia poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego (MACE).

- Ponieważ u mężczyzn w podeszłym wieku chorujących na raka gruczołu krokowego stwierdza się zwiększone ryzyko rozwoju CVD, zasadniczą kwestią jest uwzględnienie stanu układu sercowo-naczyniowego w leczeniu pacjentów, u których rozpoczyna się terapię ADT - powiedział dr Howard Scher, dyrektor ds. opieki onkologicznej w leczeniu nowotworów układu moczowo-płciowego w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, a także jeden z głównych badaczy badania PRONOUNCE.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH