Badanie USG to także dobry prezent w Dniu Kobiet...

"Ciekawość - pierwszy stopień do zdrowia" - to hasło kampanii edukacyjno-diagnostycznej, która ma przekonać Polaków o znaczeniu badań USG w walce z rakiem.

W ramach kampanii w dniach 13-18 marca w Zamościu odbędzie się kolejna akcja bezpłatnych badań USG narządów jamy brzusznej, sutka i tarczycy.

Pod kierownictwem naukowym prof. Wiesława Jakubowskiego, zostanie przeszkolonych 50 lekarzy. Organizatorzy przekonują, że badanie USG może być lepszym prezentem niż kwiaty wręczane w Dniu Kobiet i przy wielu innych okazjach.

Kampanię "Ciekawość - pierwszy stopień do zdrowia" organizuje Polska Unia Onkologii (PUO), Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne (PTU) oraz Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych (KOPO). Organizatorzy podkreślają, że wczesna diagnoza zwiększa szanse wygrania z chorobą nowotworową, a pogłębiona wiedza lekarzy pierwszego kontaktu to dodatkowa gwarancja skrócenia czasu od rozpoznania do leczenia.

- Polacy zbyt późno zgłaszają się do onkologów. By tej sytuacji przeciwdziałać, niezbędne jest uwrażliwienie lekarzy pierwszego kontaktu na wszelkie sygnały mogące wymagać dalszej diagnostyki - mówi dr Janusz Meder, prezes PUO.

- Szczególnie ważna jest taka czujność, gdy pamiętamy, że proces nowotworowy potrafi przebiegać przez długi czas w utajeniu, nie dając specyficznych objawów. Do tej grupy należą np. nowotwory nerki. Wczesne ich wykrycie pozwala oszczędzić pacjentowi cierpień, a nam wszystkim znaczących wydatków na leczenie rozsianej choroby nowotworowej - dodaje dr Meder.

Organizatorzy akcji chcą, poprzez odpowiednio wyszkolonych lekarzy rodzinnych, budować w społeczeństwie świadomość znaczenia badań USG, jako metody skutecznej i bezbolesnej.

Dzięki powszechnym badaniom USG lekarze mogą jak najwcześniej wykryć wszelkie zmiany nowotworowe u pacjentów. Jest to szczególnie ważne dla mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do specjalistycznej aparatury jest znacznie trudniejszy niż w dużych miastach.

Pilotaż kampanii odbył się w najmniejszym polskim mieście. W październiku 2010 roku w Wyśmierzycach specjaliści, pod kierownictwem przewodniczącego PTU prof. Wiesława Jakubowskiego, przeprowadzili badania ultrasonograficzne wśród mieszkańców regionu. W badaniach wzięło udział 88 mieszkańców Wyśmierzyc, łącznie z burmistrzem i miejscowym proboszczem, który przyznał, że poddaje się im po raz pierwszy w życiu.

Ponad 94 proc. przebadanych osób wymagało skierowania na dalszą diagnostykę.W trakcie trwających 8 godzin badań stwierdzono istnienie 83 nieprawidłowych zmian morfologicznych, w tym 53 zmiany tarczycy, 27 jamy brzusznej (9 wątroby, 9 pęcherzyka żółciowego, 5 nerek, 1 śledziony, 1 pęcherza moczowego, 2 aorty brzusznej), jedną zmianę węzłów chłonnych szyi oraz 3 zmiany węzłów chłonnych pachowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH