Badanie EZOP: poznamy epidemiologię chorób psychicznych

19 proc. obywateli krajów Unii Europejskiej i 20,6 proc. Polaków ma zaburzenia psychiczne. Z roku na rok rośnie liczba osób, które są z tego powodu leczone.

Z oficjalnych statystyk wynika, że w 2006 roku w naszym kraju z powodu zaburzeń psychicznych leczyło się ok. 1,5 mln osób – mówi prof. Aleksander Araszkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Według prof. Araszkiewicza, to wierzchołek góry lodowej, ponieważ rzeczywista liczba osób wymagających opieki psychiatrycznej jest znacznie większa. Jednak w obawie przed stygmatyzacją, a także ze względu na ograniczony dostęp do porad psychiatrycznych nie wszyscy chorzy zgłaszają się do specjalisty. Niedoszacowana liczba to według prof. Araszkiewicza także efekt nierejestrowania pacjentów leczonych prywatnie.

W lecznictwie ambulatoryjnym dominują pacjenci z zaburzeniami lękowymi i afektywnymi, jest wśród nich więcej kobiet niż mężczyzn. W lecznictwie stacjonarnym dominują mężczyźni. Najwięcej hospitalizowanych to osoby nadużywające alkoholu i środków psychoaktywnych oraz schizofrenicy. – 24 proc. osób chorujących psychicznie przebywa w szpitalu ponad rok, 10 proc. spędza tam pięć lat – stwierdził prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

W poznaniu epidemiologii chorób psychicznych w Polsce ma pomóc EZOP – badanie 10 tys. losowo wybranych Polaków w wieku 18-65 lat. Realizacji tego projektu podjęły się trzy instytucje: Instytut Psychiatrii i Neurologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny oraz Akademia Medyczna we Wrocławiu.

– W Europie dominują zaburzenia lękowe i depresje, które do 2020 roku staną się najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi – tłumaczy Justyna Car z NIZP-PZH.

Duży problem to też zaburzenia depresyjne. Zdaniem doc. Dominiki Dudek z Kliniki Psychiatrii Dorosłych CM UJ w Krakowie, dotykają one 17 proc. Polaków w wieku 17-50 lat, przy czym większe skłonności do nich mają kobiety (10–25 proc., mężczyźni 5–12 proc.). – Depresja to ciężka i niedodiagnozowana choroba, z którą pacjenci bardzo często trafiają najpierw do lekarzy ogólnych – tłumaczyła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH