Badanie: 70 proc. Polaków ocenia, że mało wie o przeszczepach narządów

70 proc. młodych Polaków uważa, że nie ma dostatecznej wiedzy na temat przeszczepiania i dawstwa narządów - wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu pt. zanimzostanezombie, który promuje ideę oddawania swoich narządów po śmierci.

Badanie, przeprowadzone we wrześniu 2014 r. przez agencję badawczą PBS w grupie 1005 osób w wieku 18-44 lata, wykazało też, że zdecydowana większość respondentów - aż 97 proc. - jest przekonana o słuszności przeszczepiania narządów od osób zmarłych w celu ratowania życia bądź zdrowia.

Blisko 80 proc. badanych wyraziło zgodę na to, by po śmierci ich organy zostały przekazane do celów transplantacyjnych, a trzy czwarte byłoby gotowych zdecydować o przekazaniu w tym samym celu organów bliskiej osoby. Ponadto, 87 proc. ankietowanych byłoby skłonnych lub raczej skłonnych do tego, by pomóc bliskiej osobie poprzez oddanie jej za życia swojego narządu.

Wśród powodów, dla których badani zdecydowaliby się oddać po śmierci swoje narządy do transplantacji najczęściej, bo w 97 proc., wskazywana była możliwość uratowania ludzkiego życia. Natomiast najczęściej (w 55 proc.) podawaną przyczyną niewyrażenia zgody na pobranie po śmierci organów do przeszczepu był odczuwany w związku z tym niepokój.

Aż 89 proc. ankietowanych oceniło, że poziom edukacji na temat transplantologii jest w Polsce niewystarczający. Jedynie 30 proc. respondentów oceniło poziom swojej wiedzy na temat transplantacji oraz przepisów regulujących kwestie transplantacji narządów, jako zadowalający.

- Te badania wskazują na potrzebę edukowania o transplantacji i promowania jej. Chociaż coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z problemu i deklaruje podpisanie oświadczenia woli, to jest to wciąż temat, którego ludzie się trochę boją, przede wszystkim z powodu braku dostatecznej wiedzy - powiedział PAP Paweł Klikowicz reprezentujący kampanię Dawca.pl, która współorganizuje akcję #zanimzostanezombie razem z kanałem telewizyjnym FOX.

Jak wyjaśnił, w ramach tego projektu Dawca.pl chce informować na temat procedur pobierania narządów do przeszczepienia, tego, jakie narządy można pobierać i od kogo, a także na temat tego, czym jest śmierć mózgu. - Chcemy przekonywać, że transplantacja narządów jest działaniem medycznym ratującym życie ludzkie. Mamy nadzieję, że dzięki lepszej wiedzy ludziom łatwiej będzie podjąć świadomą decyzję o zostaniu dawcą i podpisać oświadczenie woli - powiedział Klikowicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH