Badania: wzrasta przeżywalność po przeszczepach płuc

Z roku na rok rośnie liczba wykonywanych przeszczepów płuc. Wzrasta też przeżywalność pacjentów. Jednak jakość życia wielu z nich pozostawia wiele do życzenia. Artykuł na ten temat opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma "Deutsches Ärzteblatt International".

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba przeszczepów płuc wzrosła o ok. 20 proc. Wskazaniem do przeprowadzenia takiego zabiegu są końcowe stadia różnych przewlekłych chorób układu oddechowego, gdy inne metody leczenia nie przyniosły rezultatów. W założeniu transplantacja płuc ma nie tylko przedłużyć życie pacjentów, ale też znacząco poprawić jego jakość.

Naukowcy z Uniwersytetu Johanna Gutenberga w Moguncji (Niemcy) postanowili sprawdzić, jak faktycznie wygląda życie chorych po przeszczepie płuc. Zespół dr. Marca Harterta przeanalizował artykuły naukowe z kilku różnych medycznych baz danych oraz materiały uzyskane od fundacji i stowarzyszeń zrzeszających pacjentów po transplantacji. Na ich podstawie naukowcy ustalili, że przez ostatnie 25 lat śmiertelność w ciągu 90 dni od operacji przeszczepienia płuc spadła z 19,4 proc. do 10 proc. 

Niestety wielu pacjentów, którzy przeżyli, cierpi z powodu poważnych komplikacji. Ok. 3 proc. z nich doznaje ostrej reakcji odrzucenia przeszczepu, a prawie 30 proc. objawów przewlekłego odrzucenia. Innymi często pojawiającymi się problemami są: powikłania ze strony dróg oddechowych, niewydolność przeszczepu i poważne schorzenia innych (poza płucami) organów. 

Aby poprawić jakość życia i wyniki pacjentów po transplantacji płuc, zdaniem autorów, potrzebna jest lepsza współpraca pomiędzy ośrodkami transplantacyjnymi a lekarzami pierwszego kontaktu z lokalnych przychodni i szpitali, którzy na co dzień zajmują się osobami po transplantacji.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH