Badania: terapia spowalniająca przebieg idiopatycznego włóknienia płuc FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Nowe analizy dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa leku nintedanib w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc (IPF) wykazują, że lek ten zmniejsza ryzyko progresji choroby o 40 proc. i spowalnia pogorszenie czynności płuc niezależnie od stopnia ciężkości choroby.

Wyniki zostały zaprezentowane podczas corocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Klatki Piersiowej (American Thoracic Society) w czerwcu 2016 roku (ATS 2016).

Badania zostały oparte o dane zebrane przez naukowców po roku od wprowadzenia leku do obrotu, i dotyczyły ewentualnych zdarzeń niepożądanych u ponad 6 700 pacjentów leczonych nintedanibem w Stanach Zjednoczonych. Dane te pochodziły z praktyki klinicznej, a ich wyniki były zgodne z wynikami obserwowanymi w głównych badaniach klinicznych.

Nie zaobserwowano żadnych nowych sygnałów dotyczących nieoczekiwanych zdarzeń niepożądanych.

Wśród zaprezentowanych wyników znalazła się też dalsza analiza badań INPULSIS®, która dostarczyła kolejnych dowodów na korzyści kliniczne nintedanibu u różnych grup pacjentów.

Jak zaznaczył dr Imre Noth, profesor medycyny i dyrektor programu Interstitial Lung Disease Program na Uniwersytecie w Chicago postęp idiopatycznego włóknienia płuc jest zmienny i nieprzewidywalny, ale z biegiem czasu czynność płuc chorego na IPF ulega stopniowemu i nieodwracalnemu pogorszeniu.

- Prowadzone obecnie analizy wyników badań III fazy INPULSIS wraz z danymi z praktyki klinicznej dostarczają kolejnych dowodów potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność leczenia lekiem nintedanib. Spowolnienie progresji choroby stanowi ważny cel leczenia, dlatego dane te potwierdzają korzyści wynikające z leczenia pacjentów chorych na IPF nintedanibem, bez względu na stopień ciężkości choroby - wyjaśnił dr Noth.

Nowe analizy połączonych danych badań III fazy INPULSIS wykazały, że nintedanib zmniejszał ryzyko progresji choroby o 40 proc. Ryzyko to było mierzone w oparciu o złożony punkt końcowy składający się z pogorszenia czynności płuc (bezwzględny spadek FVC > 10 proc.) lub zgonu w ciągu 52 tygodni.

Co więcej, lek ten spowalniał pogorszenie czynności płuc niezależnie od stopnia ciężkości choroby mierzonej na podstawie wyjściowej klasyfikacji GAP (patient’s gender, age or disease physiology - płeć, wiek lub fizjologia choroby pacjenta).

Ponadto analizy wykazały również, że nintedanib istotnie zmniejszał ryzyko wystąpienia pierwszego zgłoszonego przez badacza ostrego zaostrzenia (zgłoszonego jako ciężkie zdarzenie niepożądane) o 43 proc. w porównaniu z placebo.

Dr William Mezzanotte, kierownik ds. obszaru terapeutycznego, Pulmonologia (Therapy Area Head, Respiratory Medicine) podsumowując badania podkreślił, że do tej pory już ponad 10 000 pacjentów na całym świecie było leczonych lekiem nintedanib.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH