Badania: nie wiemy, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem Mieszkańcy nie mają świadomości zagrożenia, jakie niesie zanieczyszczone powietrze. Fot. archiwum

Polacy nie mają świadomości tego, że oddychają powietrzem złej jakości - wynika z badań przeprowadzonych przez Krakowski Alarm Smogowy. Organizacja zaapelowała do władz mediów publicznych, aby do prognoz pogody dołączyć informacje o jakości powietrza w kraju.

KAS przeprowadził pierwsze w Polsce kompleksowe badanie świadomości społecznej mieszkańców na temat zanieczyszczenia powietrza. Zostało ono wykonane w kwietniu zeszłego roku przez profesjonalną firmę zajmującą się badaniami rynku i opinii społecznej na reprezentatywnej próbie 1003 dorosłych mieszkańców czterech województw: dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego i śląskiego. - Są to cztery województwa o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w kraju - wyjaśniła we wtorek (22 marca) Ewa Lutomska reprezentująca Krakowski i Polski Alarm Smogowy.

Według tych badań 60 proc. mieszkańców tych województw oceniło jakość powietrza w miejscu zamieszkania jako dobrą lub bardzo dobrą, a 40 proc. uznała ją za złą lub bardzo złą. - Świadczy to o dużej nieświadomości mieszkańców dotyczącej tego problemu - ocenili przedstawiciele organizacji.

Jak zaznaczyli, poziom świadomości mieszkańców dotyczącej problemów zanieczyszczenia powietrza różni się w zależności od województwa - najwięcej osób nisko oceniających jakość powietrza jest w Małopolsce (49 proc.) i na Śląsku (43 proc.), a najmniej w woj. dolnośląskim (32 proc.) i łódzkim (25 proc.). Jak twierdzą przedstawiciele organizacji, wynika to z tego, że w Małopolsce najwięcej mówi się o tym problemie - tam zaczęła się publiczna debata na ten temat złej jakości powietrza i w tym regionie jest ona najbardziej zaawansowana.

Oprócz regionu zamieszkania główny wpływ na poziom oceny jakości powietrza ma wielkość miejscowości. Na terenach wiejskich niskie oceny przedstawiło niewiele ponad 20 proc. respondentów, a w aglomeracjach miejskich przekraczających 500 tys. mieszkańców - prawie 60 proc. Przedstawiciele Alarmu zwracają uwagę, że ocena ta nie pokrywa się z rzeczywistością, bo według badań wiele małych miejscowości boryka się z większym zanieczyszczeniem powietrza niż duże miasta.

O niskiej społecznej świadomości problemów - według przedstawicieli KAS - świadczą też odpowiedzi na pytanie o jakość powietrza w różnych porach roku. W tym przypadku mieszkańcy dolnośląskiego i łódzkiego znacznie częściej skłonni są wskazywać, że jakość powietrza utrzymuje się na zbliżonym poziomie przez cały rok. Z kolei w przypadku małopolskiego i śląskiego ponad połowa badanych wskazuje, że powietrze pogarsza się w sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH