Badania: lekarz nie zawsze jest autorytetem ws. zdrowego stylu życia

Jedynie 27 proc. respondentów zapytanych o autorytet w zakresie zdrowego trybu życia wskazuje lekarza. Taki sam odsetek osób żadnego autorytetu nie potrafi wskazać - wynika z sondażu "Polacy o zdrowym stylu życia"

Badanie „Zdrowy styl życia Polaków..." przeprowadzono na zlecenie Headlines Porter Novelli przez TNS Polska. Jak poinformowali przedstawiciele firmy, badanie przeprowadzono w kwietniu na reprezentatywnej próbie 1000 osób od 15. roku życia.

Polacy zapytani o to, z jakich źródeł zdobywają informacje na temat tego, jak powinien wyglądać zdrowy styl życia najczęściej zaznaczali odpowiedź: "z żadnych". Wśród tych, którzy ze źródeł informacji korzystają, najbardziej popularna okazała się odpowiedź "lekarz" (27 proc.). Częściej taką odpowiedź wskazywały kobiety, osoby w wieku 60 lat i więcej, osoby z wykształceniem wyższym.

19 proc. respondentów jako źródło informacji wskazywało przyjaciół czy znajomych, rodzinę i członków gospodarstwa domowego zaznaczyło 12 proc. badanych, taki sam odsetek respondentów zaznaczył odpowiedź internet.

Ponad połowa Polaków (51 proc.) uważa, że ich rodziny i znajomi w ostatnich latach nie zmienili trybu życia w żadnym kierunku. Co czwarty badany zauważył zmianę trybu życia na zdrowszy.

Wśród czynników powodujących zmiany w stylu życia 34 proc. badanych wskazało sugestię lekarza, 31 proc. namowę kogoś z rodziny czy znajomego, 17 proc. - program telewizyjny/radiowy.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH