Na tysiąc mieszkańców województwa śląskiego, którzy zgłosili się na bezpłatne przesiewowe badania krwi, u prawie czterystu stwierdzono anomalie hematologiczne.

Takie zmiany w krwi mogą również się pojawić w przypadku choroby nowotworowej. Badania wykonał Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu w ramach Śląskiej Wiosny Onkologicznej 2009.

Badania przeprowadzono bezpłatnie podczas trzech akcji profilaktycznych: dla pracownic szpitala „Tylko dla pań” – wtedy spośród 361 przebadanych kobiet u 53% z nich stwierdzono anomalie hematologiczne, a u 31% anemię z powodu niedoboru żelaza; dla mieszkańców województwa śląskiego – wśród przebadanych 1000 osób u 43% stwierdzono anomalie hematologiczne; dla mieszkańców Bytomia – przebadano 800 osób, u 25,27% z nich wykryto zmiany dotyczące schorzeń hematologicznych.

–  Zyskaliśmy niezbity dowód na to, że mieszkańcy województwa śląskiego nie wykonują co roku podstawowych badań diagnostycznych, nie są na nie kierowani przez lekarzy i sami też nie dbają wystarczająco o zdrowie. Społeczeństwo jest nie tylko chore, ale i nieprzebadane – twierdzi dr Elżbieta Rabsztyn, koordynatorka akcji.

Wyniki badań dały niepokojący obraz stanu zdrowia mieszkańców województwa śląskiego. Na przykład niedobór żelaza, występujący przy raku żołądka lub niedokrwistości złośliwej, stwierdzono u 122 osób. Leukocytoza, która bywa oznaką białaczki, wystąpiła u 31 zbadanych.

Według Joanny Romańczyk, przewodniczącej Śląskiej Ligi Walki z Rakiem, która patronowała, pacjenci mają ograniczony dostęp do podstawowych badań diagnostycznych.

Zapadalność na nowotwory rośnie. Rocznie w Polsce dochodzi do ponad 120 tys. nowych zachorowań, zaś ok. 88 tysięcy chorych umiera. Według prognoz ekspertów w 2020 roku na jakiś rodzaj nowotworu chorować będzie co czwarty Polak. W Polsce tylko 20 proc. chorych na raka zgłasza się do lekarza w pierwszym stadium choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH