Badania: jedynie 7 proc. niemowląt jest żywionych zgodnie z zaleceniami

Zaledwie 7 proc. polskich matek karmi swoje niemowlęta zgodnie z normami żywienia - wynika z badań, które zaprezentowano we wtorek (15 maja) na konferencji prasowej w stolicy. Błędy w karmieniu odbiją się negatywnie na zdrowiu przyszłych pokoleń - alarmują specjaliści.

- Cenę zapłacimy za 20-30 lat, kiedy będziemy mieli więcej problemów z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami metabolicznymi i nowotworami - ocenił prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, który był konsultantem merytorycznym badania.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zbyt duża liczba posiłków w ciągu dnia. - Ponad jedna piąta niemowląt w wieku 6 i 12 miesięcy je posiłki 10 i więcej razy na dobę, podczas gdy powinny być karmione od 5 do 6 razy dziennie - podkreśliła kierująca badaniami dietetyk dr Anna Stolarczyk z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Prawidłową liczbę posiłków spożywała tylko jedna czwarta dzieci w wieku 6 miesięcy oraz jedna trzecia w wieku 12 miesięcy. W analizie nie uwzględniono jednak przekąsek takich jak chrupki czy wafelki, a te spożywa 24 proc. dzieci półrocznych i aż 75 proc. dzieci rocznych.

Najnowszymi badaniami zrealizowanymi we współpracy z Fundacją NUTRICIA objęto 317 losowo wybranych dzieci, z czego mniej więcej połowa była w wieku 6 miesięcy, a reszta - w wieku 12 miesięcy. Dane zbierano przy pomocy kwestionariuszy i dzienniczków dobowego spożycia pokarmów. Stan odżywienia niemowląt oceniano na podstawie pomiarów masy i długości ciała (wykorzystano je do obliczenia wskaźnika masy ciała - BMI) oraz badań laboratoryjnych, m.in. morfologii i pomiaru poziomu witaminy D w organizmie.

- Wyniki naszych badań są alarmujące - oceniła dr Stolarczyk. Okazało się, że 7 proc. matek zna schemat żywienia niemowląt i stosuje go w praktyce, 14 proc. zna go, ale nie stosuje, ale ponad 50 proc. przyznało, że nigdy nie słyszało o takim schemacie. Jednocześnie, aż 85 proc. mam oceniło, że ma wystarczającą wiedzę, by prawidłowo karmić swoje dziecko.

Do najważniejszych błędów żywieniowych popełnianych przez matki - oprócz zbyt dużej liczby posiłków - dr Stolarczyk zaliczyła za późne rozszerzanie diety dzieci o pokarmy inne niż mleko matki, a z drugiej strony zbyt wczesne wprowadzanie produktów nieodpowiednich w żywieniu niemowląt.

- 17 proc. matek półrocznych dzieci nie zaczęło rozszerzać ich diety, choć w tym wieku sam pokarm matki już nie wystarcza. Grozi to niedoborem ważnych składników odżywczych. Z kolei, jeśli nie wprowadzimy do diety pokarmów potencjalnie alergizujących, jak gluten, może nie rozwinąć się tolerancja na te produkty. Badania wykazały, że aż 40 proc. matek nie wprowadziło glutenu do diety dziecka przed 6 miesiącem życia - zaznaczyła dr Stolarczyk.

Wśród produktów wprowadzanych zbyt szybko do diety dzieci półrocznych specjalistka wymieniła np. mleko krowie, parówki, soki z kartonu, czarną herbatę z cukrem i cytryną, zupki na kostce rosołowej, która zawiera sól i glutaminian sodu. Ponadto, dzieciom podawane są m.in. pierogi ruskie, jajecznica ze skwarkami, frytki z kurczakiem pieczonym, kiełbasa, wędliny peklowane, ogórki konserwowe. Jak zaznaczyła dr Stolarczyk, ponad 60 proc. dzieci je te same posiłki, co rodzice. Wiele matek dosala i dosładza posiłki niemowląt kierując się własnymi upodobaniami.

Według prof. Anny Dobrzańskiej, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, w najmłodszym wieku zachodzi "programowanie metaboliczne" organizmu. - Jeśli z powodu złego żywienia organizm dziecka zostanie źle "zaprogramowany", w wieku dorosłym wzrośnie ryzyko otyłości, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, zespołów metabolicznych, a nawet chorób nowotworowych - stwierdziła prof. Dobrzańska.

Ważnym problemem, na których zwrócili uwagę eksperci, są także niedobory witaminy D w diecie dzieci 6 i 12 miesięcznych, które pogłębiają się przed 3. rokiem życia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH