Badania: Polacy zadowoleni z aparatów słuchowych Badania: Polacy zadowoleni z aparatów słuchowych. Fot. Archiwum

80 proc. polskich użytkowników aparatów słuchowych jest z nich zadowolonych, a 96 proc. twierdzi, że poprawiają one jakość ich życia - wynika z badania EuroTrak Polska 2016, na które powołuje się Centrum Prasowe PAP.

Badanie zostało wykonane na  reprezentatywnej próbie Polaków (15 344 osób) na zlecenie Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Aparatów Słuchowych (EHIMA) w celu oceny poziomu satysfakcji osób z niedosłuchem z posiadanych aparatów słuchowych lub przyczynach ich braku.

Badanie EuroTrak Polska wykazało, że ok. 10 proc. ankietowanych to osoby z ubytkami słuchu, ale tylko 1/3 z nich korzysta z aparatów słuchowych. Natomiast poziom zadowolenia właścicieli aparatów z ich użytkowania, jest jednym z najwyższych. Wynosi 80 proc., czyli więcej niż na przykład w Wielkiej Brytanii (70 proc.), Danii (71 proc.) czy Japonii (39 proc.). Ponadto aż 96 proc. Polaków deklaruje, że aparaty słuchowe poprawiły jakość ich życia.

Jak podkreśliła prezes Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu Joanna Bugaj, aparat słuchowy to wyrób medyczny, który musi w Polsce posiadać deklarację zgodności producenta, że został wyprodukowany w systemie zarządzania jakością oraz posiadać znak CE.

W Polsce zdaniem Bugaj wykształcony protetyk słuchu mógłby decydować o możliwości zaopatrzenia w kolejny aparat słuchowy w przypadku pacjentów już noszących ten sprzęt. To obniżyłoby koszty po stronie Ministerstwa Zdrowia.

Kampania społeczna "Usłyszeć Świat" jest realizowana przez Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu. Celem Kampanii jest edukacja społeczeństwa w zakresie ochrony i leczenia wad słuchu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH