Astma nie musi wiązać się z wyrzeczeniami, ograniczeniem aktywności fizycznej i towarzyskiej ani przykrymi skutkami ubocznymi wynikającymi z przyjmowania leków sterydowych.

Aby tego uniknąć, trzeba nauczyć się żyć z astmą - twierdzi dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP podczas X Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, który odbył się w Bydgoszczy.

Astma oskrzelowa oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) należą do grupy przewlekłych chorób zapalnych dróg oddechowych. Z ich powodu cierpi w Polsce ponad 10 proc. społeczeństwa – to więcej niż 4 mln Polaków. Współczesna medycyna sprawia, że 90 proc. z nich mogłoby żyć pełnią życia, ale - jak wynika z badania epidemiologicznego ECAP 2008 – zaledwie 20 proc. chorych jest leczonych prawidłowo.

Aby zmienić tę niekorzystną sytuację i propagować wiedzę na temat wymienionych chorób i terapii, w całej Polsce działają organizacje non-profit, zrzeszone w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Może się do nich przyłączyć każdy. Jak twierdzi Piotr Dąbrowiecki, specjaliści uczestniczą w specjalnie dla nich organizowanych szkoleniach, na których chorzy dowiadują się jak żyć pełnią z astmą. Światowe badania pokazują bowiem, że aż 95 proc. astmatyków może być zaleczonych i normalnie funkcjonować. Tylko 5 proc. nie ma na to szans.

Piotr Dąbrowiecki uważa, że sama wizyta u lekarza to zdecydowanie za mało. Zadziałać może poza oczywiście lekami, tzw. interaktywne szkolenie, czyli wykład połączony z pracą w grupach, omówieniem nawyków chorych oraz warsztatami pokazującymi, jak unikać alergenów i jak prawidłowo aplikować leki wziewne.

Szczególnie ta ostatnia kwestia jest, zdaniem alergologów i pulmonologów, niezwykle ważna, gdyż, jak pokazują dane, tylko 20 proc. nie przeszkolonych pacjentów prawidłowo inhaluje tego typu leki. Kolejnym ważnym problemem, bardzo powszechnym u osób ze zdiagnozowaną astmą oskrzelową, jest tzw. sterydofobia. Chorzy boją się leków sterydowych, którymi leczy się tę przypadłość. Sterydy kojarzą im się z siłownią, szkodliwym dopingiem, powikłaniami. Na szkoleniach specjaliści tłumaczą, że wale tak nie jest, że prawidłowe przyjmowanie steroidów wziewnych pozwala na normalne życie i nie dopuści do zaostrzenia objawów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH