Archives of Neurology: aż 25 proc. osób po udarze przerywa terapię

Jak wynika z raportu opublikowanego w czasopiśmie Archives of Neurology jedna czwarta osób po udarze już w trzy miesiące po wyjściu ze szpitala przestaje brać jeden lub więcej leków mających zapobiegać kolejnemu udarowi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), udar jest trzecią z najczęstszych przyczyn zgonów ludzi na świecie - rocznie umiera z jego powodu 5,7 mln osób. Uważa się go zarazem za główną przyczynę niepełnosprawności po 40. roku życia. Aż 50-70 proc. osób po udarze niedokrwiennym mózgu traci samodzielność i wymaga stałej opieki.

Pacjenci, którzy przeszli udar są bardziej narażeni na kolejny - w ciągu kolejnych pięciu lat występuje on ponownie u 40 proc. z nich. Aby zminimalizować to ryzyko, powinni oni regularnie, przez resztę życia zażywać odpowiednie leki, m.in. przeciwzakrzepowe.

Naukowcy z Wake Forest University w Winston-Salem (Północna Karolina) chcieli sprawdzić wytrwałość pacjentów po udarze w stosowaniu leków przepisanych przez lekarza. W tym celu przeanalizowali dane zebrane wśród 2598 osób w wieku 18 lat i więcej, które trafiły do różnych szpitali amerykańskich z powodu udaru niedokrwiennego mózgu lub przemijających zaburzeń krążenia mózgowego (z j. ang. TIA - transient ischemic attack), czyli udaru niepełnego.

Po trzech miesiącach od wyjścia ze szpitala pacjentom zadano serię standardowych pytań dotyczących stosowania się do zaleceń lekarskich.

Okazało się, że niemal jedna czwarta z nich przestała zażywać jeden lub więcej leków przepisywanych przez lekarza w ramach prewencji powtórnego udaru mózgu, przy czym 3,5 proc. odstawiło wszystkie lekarstwa. Zdaniem autorów raportu, statystyki te są niepokojące, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że ryzyko kolejnego udaru jest największe w pierwszych kilku miesiącach po wystąpieniu pierwszego.

Jak podkreślają naukowcy, wyniki tych badań dowodzą, że aby zmniejszyć odsetek ponownych udarów nie wystarczy identyfikacja wszystkich czynników ryzyka, na które można wpływać lekami oraz modyfikacją stylu życia. Ważne jest również opracowanie strategii, które poprawią przestrzeganie zaleceń lekarskich przez pacjentów i ich wytrwałość w zażywaniu leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH