Zmiana zasad finansowania działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i przekazanie części kompetencji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) samorządom, które będą od 1 stycznia dysponentami funduszy, wywołały obawy i dyskusję w środowisku organizacji pozarządowych. Niektóre z nich zwróciły się do premiera o wstrzymanie zmian.

Jarosławskie stowarzyszenie zajmujące się osobami niepełnosprawnymi – pisze Gazeta Wyborcza w Rzeszowie - obawia się, że  po przekazaniu zadań realizowanych dotychczas przez PFRON samorządom, będzie musiało ograniczyć swoją działalność, a niepełnosprawni na zmianie dysponenta funduszy stracą, ponieważ pieniądze zamiast na ich aktywizację zawodową zostaną przeznaczone np. na budowę drogi.

- Nie mamy nic przeciwko reformie PFRON - mówi Mariusz Mituś, przewodniczący zarządu jarosławskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Było wiele zastrzeżeń do jego pracy, ale od kilku lat działalność funduszu jest pod ścisłą kontrolą. Przez te lata także organizacje pozarządowe nauczyły się korzystać ze środków funduszu.

Jarosławskie środowisko osób niepełnosprawnych, obsługujące osoby indywidualne, obawia się jednak, że po likwidacji PFRON trudniej będzie pozyskać pieniądze na realizację zadań, w tym na likwidowanie barier architektonicznych, zakup samochodów, komputerów.  Dzięki środkom z PFRON prowadzą ośrodki wczesnej interwencji, ośrodki rehabilitacyjne, warsztaty terapii zajęciowej.

Organizacje te w związku z planowanymi zmianami nie mogą przygotować budżetu na przyszły rok.  Nie wiedzą bowiem, ile pieniędzy dostaną i według jakiego klucza gminy będą je rozdzielać. Stąd ich apel do premiera o wstrzymanie zmian. Działacze organizacji pozarządowych uważają przy tym, że działalność na rzecz niepełnosprawnych może zostać mocno ograniczona, ponieważ samorządy nie mają rozeznania w potrzebach środowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH