Apel do parlamentu o priorytetowe potraktowanie projektu ws. pediatrów

Polskie Towarzystwo Pediatryczne apeluje do parlamentarzystów o priorytetowe potraktowanie projektu noweli, która umożliwi otwieranie młodym pediatrom wraz z internistami praktyk podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i podpisywanie umowy z NFZ.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Umożliwia on lekarzom pediatrom i internistom po zrobieniu specjalizacji otwieranie samodzielnych poradni POZ i podpisywanie umów z NFZ. Projekt jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie i został skierowany do komisji zdrowia.

Obecnie praktykę POZ może otworzyć lekarz po ukończeniu specjalizacji z medycyny rodzinnej. Taką praktykę prowadzić mogą także interniści i pediatrzy, jednak tylko ci, którzy od lat pracują w POZ. Natomiast młodzi lekarze pediatrzy mogą być wyłącznie pracownikami placówki POZ lub liczyć na zatrudnienie w szpitalu. Nowelizacja ma umożliwić młodym pediatrom wraz z internistami otwieranie samodzielnych praktyk POZ.

W czwartek (6 lutego) na konferencji prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Alicja Chybicka podkreślała, że taka nowelizacja to bardzo dobry krok, służący poprawie kompleksowej opieki nad dziećmi. Jak mówiła, obecnie połowa dzieci w Polsce nie ma dostępu do pediatry, ponieważ przyjmują oni prywatnie lub w szpitalach, a brakuje ich w przychodniach rejonowych w ramach POZ.

Jak poinformowała, PTP skierowało w apel do marszałek Sejmu Ewy Kopacz oraz do posłów z sejmowej komisji zdrowia o poparcie inicjatywy podjętej przez ministra zdrowia. "Obowiązująca ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ogranicza prawa rodziców do wyboru lekarza, któremu chcieliby powierzyć opiekę nad swoim dzieckiem. Głęboko wierzymy, że z racji pełnionego urzędu nie pozwolą Państwo, aby proces legislacyjny był przez kogokolwiek opóźniany i nadacie mu charakter priorytetowy" - czytamy w apelu.

Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Anna Dobrzańska zaznaczyła, że lekarzy rodzinnych jest obecnie zbyt mało, aby oprócz leczenia bieżących zachorowań mogli zajmować się profilaktyką. Zwróciła uwagę, że profilaktyka w przypadku dzieci jest bardzo ważna, ponieważ "to, jak dziecko żyje, jak się odżywia, ma wpływ na całe jego późniejsze życie".

Wiceprezes PTP prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski podkreślił, że pediatra i internista będą rozwiązywali większość problemów sami i nie będą kierowali pacjentów do specjalistów.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH