Antydepresanty u dzieci mało skuteczne i niebezpieczne Antydepresanty u dzieci mało skuteczne i niebezpieczne. Fot. Archiwum

Większość antydepresantów jest mało skuteczna w leczeniu ciężkiej depresji u dzieci i nastolatków, a niektóre mogą być wręcz niebezpieczne - wynika z badań opublikowanych przez Lancet.

W leczeniu ciężkiej depresji u dzieci w pierwszej kolejności powinna być stosowana terapia kognitywno-behawioralna. Jednak w Stanach Zjednoczonych coraz częściej sięga się po antydepresanty. Z badań opublikowanych na początku 2016 r. wynika, że wśród osób do 19. roku życia w latach 2005-2012 odsetek tych, którzy zażywają antydepresanty, zwiększył się z 1,3 proc. do 1,6 proc.

W 2004 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) opublikowała ostrzeżenie, że niektóre leki przeciwdepresyjne u dzieci i nastolatków mogą zwiększać ryzyko targnięcia się na własne życie.

Najnowsze badania jeszcze bardziej wzmacniają te niepokojące doniesienia. Główna ich autorka dr Andrea Cipriani z University of Oxford w Wielkiej Brytanii twierdzi, że przeanalizowano 34 badania, jakie ukazały się do maja 2015 r. i objęto nimi ponad 5,2 tys. dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat.

Ta metaanaliza wykazała, że w leczeniu najmłodszych pacjentów jedynie w przypadku stosowania fluoksetyny korzyści przewyższają ryzyko, zarówno jeśli chodzi o skuteczność, jak i działania uboczne. Inny antydepresant nortryptlina okazał się mało efektywny w leczeniu ciężkiej depresji. Z kolei imipramina, wenlafaksyna i duloksetyna są słabo tolerowane.

Wenlafaksyna może na dodatek zwiększać ryzyko myśli i prób samobójczych. Nie wiadomo, jak jest w przypadku pozostałych tych leków, gdyż badacze zastrzegają, że nie byli w stanie ustalić poziomu tego zagrożenia.

- Poza fluoksetyną pozostałe antydepresanty wykazują zbyt mało korzyści w porównaniu do ryzyka, jakie mogą powodować w leczeniu ciężkiej depresji u dzieci i nastolatków - podkreśla współautor badań prof. Peng Xie ze szpitala uniwersyteckiego w Chongqing w Chinach.

W USA na ciężką depresję cierpi 2,8 proc. dzieci w wieku 6-12 lat oraz 5,6 proc. nastolatków od 12. do 18. roku życia. Jej objawem mogą być zaburzenia nastroju, brak apetytu, nerwowość, płaczliwość, niska samoocena oraz myśli samobójcze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH