Antybiotyki: tylko w uzasadnionych przypadkach

Lekarze zbyt często przepisują antybiotyki, a pacjenci zbyt często przy ich zażywaniu nie stosują się do zaleceń lekarzy, przyczyniając się do rozwoju potencjalnie niebezpiecznej lekooporności - alarmuje prof. Waleria Hryniewicz, przewodnicząca Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków (NPOA), konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

Antybiotyki są najczęściej przepisywane w przypadku chorób dróg oddechowych. Jak podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Waleria Hryniewicz, konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej, spora część recept na antybiotyki wydawana jest przy chorobach nie wymagających ich zastosowania, jak zapalenie oskrzeli, grypa, astma czy alergie.

- Często też sami pacjenci domagają się antybiotyku, bo wydaje im się, że w ten sposób szybciej zwalczą chorobę. Jeżeli jednak cierpimy z powodu wirusów to tak na pewno się nie stanie. W tych przypadkach antybiotyki nie pomogą, a mogą wyrządzić szkodę - ostrzega prof. Hryniewicz.

- Często zdarza się też, że chory nie stosuje się do zaleceń lekarza. Skraca czas przyjmowaniu antybiotyku, zmienia dawki. Problem stanowi także pozostawianie niewykorzystanych środków i przyjmowanie ich później bez konsultacji z lekarzem - mówi konsultant.

Połowa przepisywanych antybiotyków to leki o szerokim spektrum działania. Unieszkodliwiając szereg różnego rodzaju bakterii, w tym także tych korzystnych, mogą one w przyszłości narazić nas na bardziej poważne infekcje spowodowane bakteriami opornymi na antybiotyki. Konsekwencją tego zjawiska jest ograniczenie możliwości skutecznego leczenia infekcji, a więc zwiększająca się zachorowalność i śmiertelność z powodu zakażeń.

18 listopada 2012 r. po raz kolejny obchodzony jest Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, ustanowiony przez Komisję Europejską.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH