Ankieta nt. niedożywienia pacjentów onkologicznych Fot. Archiwum

Niedożywienie pacjentów onkologicznych to powszechnie występujący, ale wciąż niedoceniany problem - alarmuje Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, która rozesłała do gabinetów lekarzy-onkologów specjalne ankiety.

Ankietę Oceny Stanu Odżywienia Organizmu Pacjentów Onkologicznych wypełnia pacjent, a następnie ocenia ją lekarz. Jest ona narzędziem, które może pomóc w eliminacji problemu niedożywienia chorych na raka - podkreśla Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

Ankieta jest rekomendowana jest przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu. Ideą projektu jest zwrócenie uwagi lekarzy i pacjentów na fakt, że zazwyczaj pomijane aspekty życia chorego, takie jak np. zmniejszona aktywność fizyczna, problem z apetytem lub nawet niewielki spadek masy ciała, mogą prowadzić do niedożywienia pacjenta, a w następstwie do spadku efektywności terapii przeciwnowotworowej.

Problem nieprawidłowego stanu odżywienia pacjentów onkologicznych dotyczy nawet 90 proc. chorych. Tymczasem brak apetytu niejednokrotnie postrzegany jest jako naturalny element choroby, nie wymagający interwencji z zewnątrz. W rzeczywistości brak łaknienia to następstwo zmian zachodzących w organizmie dotkniętym chorobą.

- Ankieta Oceny Stanu Odżywienia Organizmu Pacjentów Onkologicznych nie służy do weryfikacji pracy placówek medycznych, ani do ich oceny - mówi Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Wyjaśnia, że przygotowany przez PKPO dokument ma być jedynie wsparciem w ocenie stanu zdrowia chorego.

Pacjent po otrzymaniu Ankiety i wypełnieniu jej w domu, podczas kolejnej wizyty będzie mógł przedstawić wynik lekarzowi. Po zauważeniu nieprawidłowości w stanie odżywienia organizmu pacjenta, lekarz będzie mógł odpowiednio wcześnie zainterweniować, aby zapewnić choremu dobrane do jego potrzeb wsparcie żywieniowe.

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH