Ankieta nt. niedożywienia pacjentów onkologicznych Fot. Archiwum

Niedożywienie pacjentów onkologicznych to powszechnie występujący, ale wciąż niedoceniany problem - alarmuje Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, która rozesłała do gabinetów lekarzy-onkologów specjalne ankiety.

Ankietę Oceny Stanu Odżywienia Organizmu Pacjentów Onkologicznych wypełnia pacjent, a następnie ocenia ją lekarz. Jest ona narzędziem, które może pomóc w eliminacji problemu niedożywienia chorych na raka - podkreśla Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

Ankieta jest rekomendowana jest przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu. Ideą projektu jest zwrócenie uwagi lekarzy i pacjentów na fakt, że zazwyczaj pomijane aspekty życia chorego, takie jak np. zmniejszona aktywność fizyczna, problem z apetytem lub nawet niewielki spadek masy ciała, mogą prowadzić do niedożywienia pacjenta, a w następstwie do spadku efektywności terapii przeciwnowotworowej.

Problem nieprawidłowego stanu odżywienia pacjentów onkologicznych dotyczy nawet 90 proc. chorych. Tymczasem brak apetytu niejednokrotnie postrzegany jest jako naturalny element choroby, nie wymagający interwencji z zewnątrz. W rzeczywistości brak łaknienia to następstwo zmian zachodzących w organizmie dotkniętym chorobą.

- Ankieta Oceny Stanu Odżywienia Organizmu Pacjentów Onkologicznych nie służy do weryfikacji pracy placówek medycznych, ani do ich oceny - mówi Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Wyjaśnia, że przygotowany przez PKPO dokument ma być jedynie wsparciem w ocenie stanu zdrowia chorego.

Pacjent po otrzymaniu Ankiety i wypełnieniu jej w domu, podczas kolejnej wizyty będzie mógł przedstawić wynik lekarzowi. Po zauważeniu nieprawidłowości w stanie odżywienia organizmu pacjenta, lekarz będzie mógł odpowiednio wcześnie zainterweniować, aby zapewnić choremu dobrane do jego potrzeb wsparcie żywieniowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH