Ankieta na temat praktyki anestezjologii położniczej w Polsce

Anestezjologia położnicza uważana jest za specyficzną i trudną dziedzinę medycyny. W wielu krajach powstają wytyczne opracowane przez ekspertów w celu poprawy standardów opieki nad rodzącą, dostosowania ich do najnowszej wiedzy, a także wyeliminowania błędów w sztuce - podkreśla Jacek Furmanik* na łamach pisma Anestezjologia Intensywna Terapia (2010, XLII, 2; 65-69).

W Polsce w 2009 r. odbył się pierwszy zjazd poświęcony tematyce znieczulenia w położnictwie oraz wydano pierwsze wytyczne analgezji zewnątrzoponowej porodu – przypomina Jacek w Furmanik w artykule „Ankieta na temat praktyki anestezjologii położniczej w Polsce”.

Celem badania przeprowadzonego w formie ankiety było ustalenie, jak wykonuje się w Polsce znieczulenie do porodu cięciem cesarskim.

Ankietę rozesłano drogą e-mailową w styczniu i lutym 2009 r. na adresy internetowe dyrekcji szpitali umieszczone na portalu www.rejestrzoz.gov.pl oraz na prywatne adresy e-mailowe anestezjologów zarejestrowanych na portalu www.polanest.web.pl.

Dodatkowo, niezbędne dane uzyskano drogą wywiadów telefonicznych w losowo wybranych szpitalach. Łącznie ankiety pocztą elektroniczną wysłano do 398 szpitali posiadających oddziały położnicze i do 34 anestezjologów, którzy wyrazili chęć udziału w badaniach.

Ankieta składała się z trzech części: pierwsza z nich dotyczyła charakterystyki szpitali, druga obejmowała problematykę znieczulenia do cięcia cesarskiego, trzecia zaś znieczulenie porodu.

Cały artykuł, w tym wyniki i wnioski z badania ankietowego: http://anestezjologia.net/pl

* Jacek Furmanik
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Tczewskie Centrum Zdrowia


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH