Od kilku tygodni gorącym tematem medialnym dotyczącym ochrony zdrowia są problemy na jakie napotkało w tym roku kontraktowanie dializoterapii. Prawie połowa stacji nadal nie ma podpisanych kontraktów. Ponieważ świadczeniodawcy alarmowali płatnika, że zaproponowana wycena jest niższa niż ponoszone przez nich koszty, NFZ przeprowadził ankietę kosztową. Portal rynekzdrowia.pl dotarł do wyników tej ankiety.

Przypomnijmy, że choć mamy już koniec lutego, wiele stacji dializ nie podpisało jeszcze z NFZ umów na świadczenie usług. Wszystko rozbija się o cenę zabiegu, którą proponuje Fundusz, a która zdaniem świadczeniodawców nie pokrywa kosztów wykonywania hemodializ. NFZ proponuje stacjom za jeden zabieg 400 zł.

Dane zostały przesłane do Funduszu przez świadczeniodawców. W formie ankiety napłynęły do płatnika z około 180 stacji dializ. Operatorzy sieciowi przekazali zagregowane dotyczące całego kraju, bez podziału na poszczególne stacje, a także bez szczegółowego podziału na poszczególne pozycje kosztowe. Jedna z firm przekazała z każdej swojej stacji identyczną strukturę kosztów.

Trudne rachunki

Fundusz analizując dane zwrócił uwagę, że "mimo znacznej szczegółowości przygotowanej ankiety (70 pozycji  kosztowych) daje się zauważyć niejednolitość oraz liczne błędy, a w kilku przypadkach suma kosztów rodzajowych nie była zgodna z wartością wpisaną na końcu tabeli".

Zebrane przez NFZ dane dotyczą świadczeń  zrealizowanych w roku 2008. Wynika z nich, że wykonano 1 767 000 dializ o wartości 783 439 596 zł. Średnia cena dializy wyniosła, według ankiet, 443,25 zł, minimalna - 314,08 zł, a maksymalna 3 508, 23 zł (dotyczy stacji realizującej  dializy dziecięce).

Z ankiety wynika, że liczba hemodializ realizowanych rocznie w jednej stacji dializ waha się od 421 (stacja  dziecięca) do 34 295.

Stacje niepubliczne stanowią samodzielną  strukturę, publiczne są częścią szpitala - stąd jako koszty pośrednie pojawiają się tam koszty różnych komórek organizacyjnych szpitala. Sposób podziału kosztu komórek podstawowych pomiędzy poszczególne ośrodki kosztów był dowolny. Świadczeniodawcy wliczali np. w koszt zabiegu koszt apteki szpitalnej niezależnie od wyodrębnionego kosztu leków i koncentratów do dializ. W tym zestawieniu koszt apteki szpitalnej przypadający na stację dializ wahał się od 4 200 zł do 255 000 zł, co w koszcie pojedynczej dializy dawało rozpiętość od 0,30 zł do 45 zł.

Tak wyliczyli

Największe rozbieżności w podanych przez stacje kosztach dotyczyły ceny zużytej energii elektrycznej. Minimalny udział tej ceny w koszcie pojedynczej dializy to 0,66 zł, maksymalny - 17,14 zł (co stanowi 26-krotną różnicę).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH