Anestezjologia: pomyślne trendy i obawy

Czy po zmianach dotyczących warunków pracy, płacy i poprawie wynagrodzenia rezydentów, nasi anestezjolodzy częściej będą decydowali się na pozostanie w kraju? Trudno przesądzać, czy uda się utrzymać korzystny trend, ale faktycznie - z kraju wyjeżdża obecnie mniej anestezjologów. To zapewne wynik również widocznej tendencji do poprawy warunków pracy i płacy anestezjologów - mówi prof. Krzysztof Kusza, konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. - Chcę jednak zaznaczyć, że warunki płacy poprawiają się wyraźnie nie tam, gdzie lekarze pozostają w stosunku pracy, ale tam, gdzie zakontraktowali swoje świadczenia i jako podmioty gospodarcze pracują dłużej niż wynikałoby to z norm unijnych dotyczących lekarzy zatrudnionych na etacie.

Co do standardów określających warunki pracy, to muszą się one zmieniać, gdyż dyrektorzy szpitali mają świadomość, iż nie będą posiadali zdolności zawarcia kontraktu w ogóle na świadczenia zabiegowe, jeżeli oddział anestezjologii i intensywnej terapii nie będzie spełniał napisanego przeze mnie minimalnego standardu wyposażenia dla każdego stanowiska IT. Płatnik, czyli NFZ, a w tym kierunku zmierza nasza współpraca, sprawdza standardy w szpitalach, z którymi podpisuje kontrakty.

W ubiegłym roku zapełniliśmy wszystkie rezydentury, podczas gdy wcześniej oddawaliśmy niewykorzystaną połowę z nich. Deficyt kadrowy się nie pogłębia. To jest pomyślny trend. Teraz musimy odbudować kadrę. Wśród zdających dwa razy do roku egzamin specjalizacyjny z anestezjologii i intensywnej terapii jest łącznie około 160 potencjalnych specjalistów. Egzamin zalicza około 140 osób i co roku taka liczba anestezjologów powinna trafiać do systemu.

Luka się zapełnia, jednak musimy pamiętać, że w 2020 r. będziemy potrzebowali około 5,5 tys. anestezjologów, a według moich obliczeń mamy ich teraz najwyżej 3 tysiące. Oficjalne dane mówią o 4200 lekarzach anestezjologach, ale to raczej błąd w szacunkach, wynikający m.in. z częstej rejestracji anestezjologów w kilku izbach lekarskich z racji pracy nie tylko w jednym mieście.

Wypowiedź dla miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 49, lipiec 2009).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH