Anestezjolodzy proszą NIK o kontrolę ws. wprowadzenia specjalności intensywna terapia Fot. Archiwum

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów skierował pismo do prezesa Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o zbadanie działań ministra zdrowia związanych z wprowadzeniem na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 r. ws. specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów nowej specjalności o nazwie intensywna terapia.

"W ocenie Związku Zawodowego Anestezjologów wprowadzenie przez Ministra Zdrowia nowej specjalizacji o nazwie Intensywna Terapia obok istniejącej specjalizacji Anestezjologii i Intensywnej Terapii odbyło się z naruszeniem prawa gdyż w projekcie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (...) nie było żadnej informacji na temat koncepcji utworzenia nowej specjalizacji lekarskiej, co uniemożliwiło udział w konsultacjach społecznych i zgłaszanie uwag wszystkim podmiotom dla których wprowadzenie tej regulacji ma istotne znaczenie. W naszej ocenie działanie to było nietransparentne i narusza podstawy zaufania obywateli do organów państwa” - czytamy w piśmie do prezesa NIK.

Uzasadniając swoje stanowisko anestezjolodzy wyjaśniają, że "utworzenie nowej specjalności lekarskiej o nazwie intensywna terapia może w przyszłości stanowić podstawę do tworzenia nowych oddziałów intensywnej terapii obok już istniejących i prowadzonych przez lekarzy specjalistów z anestezjologii i intensywnej terapii w tych samych podmiotach leczniczych. Należy założyć, że w obu oddziałach będą wykonywane świadczenia dla tej samej grupy pacjentów."

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH