Andrzej Włodarczyk: program ochrony zdrowia psychicznego wejdzie w życie

Osoby cierpiące na choroby psychiczne są dyskryminowane przez lekarzy i system opieki zdrowotnej - uważają psychiatrzy i przedstawiciele pacjentów. Andrzej Włodarczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, zapewnia że sytuacja wkrótce się poprawi. W lutym wejdzie w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów wprowadzające Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W dniu 9 lutego br. w Sejmie z inicjatywy klubu SLD odbyło się spotkanie poświęcone problemom chorych psychicznie. Eksperci zwracali uwagę na nierówność w dostępie do opieki zdrowotnej. Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Marek Jarema podkreślił, że chorzy psychicznie nie mogą korzystać z dofinansowania pobytu w sanatoriach.

Z kolei prof. Aleksander Araszkiewicz, szef Kliniki Psychiatrii Collegium Medicum UMK zwrócił uwagę, że NFZ, refundujący leczenie pacjenta na oddziale psychiatrycznym, nie zwraca szpitalowi dodatkowych kosztów leczenia, jeśli pacjent zachoruje np. na zapalenie płuc lub niewydolność nerek.

– Ordynator oddziału musi zmieścić się w kwocie przyznanej na dzień pobytu w szpitalu i z niej sfinansować nie tylko leczenie psychiatryczne, ale też specjalistyczne – podkreślił.

Zagrożeniem jest także nastawienie poszczególnych lekarzy, którzy nierzadko pozbawiają pacjentów z chorobami psychicznymi możliwości leczenia innych schorzeń. Zdarza się, że dolegliwości interpretowane są jako urojenie, spowodowane chorobą psychiczną.

Andrzej Warat, szef Związku Stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie „POL-FAMILIA” podał przykład mężczyzny, który zgłosił się do lekarza z silnym bólem w klatce piersiowej. Zapytany przez lekarza o inne choroby, powiedział, że choruje na schizofrenię paranoidalną. Po otrzymaniu tej informacji lekarz zalecił pacjentowi powrót do domu i zażycie leków przeciw schizofrenii. Po wyjściu z izby przyjęć mężczyzna zmarł kilkanaście metrów od szpitala na atak serca.

Z leczeniem samych zaburzeń psychicznych też nie jest dobrze. Prof. Jarema podkreślił, że brakuje specjalistów, zwłaszcza psychiatrów dziecięcych, a leki na niektóre schorzenia w ogóle nie są refundowane.

Prof. Araszkiewicz poinformował, że w 2008 roku z porad lekarzy psychiatrów skorzystało ok. 1,5 mln Polaków. Przekonywał, że to nie wystarczy.

– Z badań ogólnoeuropejskich, obejmujących także Polskę, wynika, że 27 proc. wszystkich mieszkańców naszego kontynentu cierpi z powodu jakiegoś rodzaju zaburzeń psychicznych – powiedział.

Andrzej Włodarczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia zapewniał, że sytuacja wkrótce się poprawi. Przypomniał, że jeszcze w lutym wejdzie w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów wprowadzające Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, którego celem jest m.in. poprawienie dostępu do opieki psychiatrycznej poza dużymi miastami.

– To spowoduje, że do roku 2015 będziemy mieli ponad miliard na leczenie i na poprawę sytuacji, jeśli chodzi o ochronę zdrowia psychicznego. Prawie połowa z tych środków będzie przeznaczona na zwiększenie liczby świadczeń zakupowanych przez NFZ – podkreślił.

Mniej pacjentów ma przebywać w szpitalach, za to tworzone będą lokalne poradnie i oddziały dzienne. Wiceminister przypomniał, że program ma na celu także profilaktykę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH