Analiza wybranych czynników klinicznych w grupie kobiet chorych na obustronnego synchronicznego raka piersi

Obustronny rak piersi występuje u 2-5% wszystkich chorych na raka piersi. U około 1% chorych na ten nowotwór stwierdza się synchroniczne występowanie choroby.

Multimedia

Analiza wybranych czynników klinicznych

0,27 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Celem pracy była retrospektywna ocena wybranych elementów demograficznych i klinicznych, a także analiza przeżywalności w grupie kobiet z obustronnym synchronicznym rakiem piersi leczonych w Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej Curie, Oddział w Krakowie.

Metodyka. W latach 1985-2003 zidentyfikowano 59 takich chorych. Zaktualizowano dane na temat obserwacji
tak, aby objąć co najmniej 5 lat po zakończeniu leczenia. Średni wiek w chwili rozpoznania wynosił 61 lat (zakres: 39–87, SD: 11), u 19% chorobę rozpoznano przed 50. rokiem życia.

Wyniki. Stwierdzono, że obecność raka w drugiej piersi u chorych zgłaszających się z powodu guza w jednej piersi rozpoznawano w toku przedoperacyjnego badania palpacyjnego (70%) lub tylko obrazowego (30%). Udział mammografii w rozpoznawaniu raka w drugiej piersi zwiększył się od 2000 r. U 80% chorych leczenie operacyjne raka drugiej piersi podejmowano niemal równocześnie z operacją pierwszej piersi.

Mimo że aż u 70% guz w drugiej piersi był wyczuwalny w chwili rozpoznania, to jednak liczba rozpoznań w wyższym stopniu zaawansowania choroby w drugiej piersi była mniejsza niż w pierwszej (I stopień zaawansowania stwierdzono u 44% chorych w pierwszej piersi i 54% w drugiej piersi, II stopień – 35 vs 27%, III stopień – 21 vs 8%). Ponadto w drugiej piersi stwierdzono raki nienaciekające, których nie stwierdzono w pierwszej (10,5 vs 0%). W 49% przypadków raki lewej i prawej piersi były histologicznie odmienne.

Leczenie operacyjne w przypadku pierwszego ogniska nowotworu polegało na radykalnej amputacji piersi (8 chorych [13%]) i radykalnej zmodyfikowanej amputacji piersi (51 chorych [87%]). W przypadku ogniska w drugiej piersi wykonano 3 radykalne amputacje (5%), 6 operacji szerokiego wycięcia guza/kwadrantu piersi (10,5%; przypadki raka nienaciekającego) oraz 50 radykalnych zmodyfikowanych amputacji piersi (84,5%). Średnia długość okresu obserwacji wynosiła przeciętnie 62,8 miesiąca (odchylenie standardowe 49,9; zakres 1-200). W okresie obserwacji wznowę miejscową w jednej z operowanych piersi stwierdzono u 6 kobiet (10%), przerzuty odległe wystąpiły u 23 osób (37%).

W okresie obserwacji zmarło 54% kobiet z SORP. Średnia długość okresu do zgonu wynosiła 41 miesięcy (odchylenie standardowe 37,5; zakres 1-194). Szacunkowa analiza przeżyć przeprowadzona metodą Kaplana i Meiera wykazała, że odsetek chorych przeżywających 60 miesięcy (5 lat) wynosił 48%, natomiast 120 miesięcy (10 lat) - 32%.

Wnioski. Obustronny synchroniczny rak piersi jest rzadkim zjawiskiem. Wprowadzenie na szeroką skalę badań obrazowych (w szczególności mammografii) znacznie zwiększyło liczbę rozpoznań. Mimo że obecność raka w drugiej piersi była głównie wykrywana za pomocą badania fizykalnego, to ogólne zaawansowanie choroby w drugiej piersi było niższe niż w pierwszej. Leczenie nowotworów złośliwych w 80% przypadków było równoczesne, a analiza histopatologiczna wykazała odmienność histologiczną obu raków w 49% przypadków.

Wojciech M. Wysocki, Tomasz Wojewoda, Aleksandra Grela-Wojewoda, Joanna Wysocka, Jerzy W. Mituś. Onkologia Info. 2011; 4:198-206.

Cały tekst – do pobrania w formacie pdf.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH