emma/Rynek Zdrowia | 14-10-2008 07:33

Amerykańska gwiazda mówi Polkom, jak wygrała z rakiem

Fran Drescher, gwiazda amerykańskiego kina i telewizji, odtwórczyni głównej roli w serialu "Niania" spotkała się z młodzieżą, żeby opowiedzieć jak wygrała z rakiem.

Przyjechała do Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach. Aktorka mówiła o roli wczesnych badań i diagnozy w walce z chorobą nowotworową.

Według danych Parlamentu Europejskiego w UE tylko na raka piersi rocznie  umiera 88,5 tys. kobiet. W Polsce wykrywa się około 14 tysięcy przypadków zachorowań rocznie. Prawie połowa z chorujących umiera. Głównym powodem porażki w walce z chorobą jest zbyt późna diagnoza.

Fran Drescher chorowała na raka macicy. W swojej książce zatytułowanej "Cancer Schmancer" aktorka podkreśliła, jak słabo jeszcze zaawansowane są metody diagnostyki raka u kobiet. Przy braku ograniczeń finansowych i dostępu do najlepszych lekarzy otrzymanie trafnej diagnozy zajęło jej dwa lata i wymagało zmiany aż ośmiu lekarzy!

Aktorka powołała do życia organizację non-profit Cancer Schmancer Movement. Celem działania organizacji jest pomoc kobietom w wykrywaniu raka w początkowych stadiach rozwoju choroby, w których jest on najbardziej uleczalny. Na stronie internetowej organizacji regularnie publikowane są informacje na temat symptomów raka u kobiet, metod wczesnego wykrywania choroby, a także prowadzi swój blog.

- Najpierw trzeba zadbać o swoje zdrowie, potem o resztę spraw,  bo jak będziemy leżeć sześć stóp pod ziemią – to na nic już nie przydamy się naszej rodzinie. Jestem sławna, dostałam raka – a więc powinnam o tym opowiadać, bo mnie chętniej posłuchają niż kogoś zupełnie nieznanego – to jest moje przesłanie - wyznała Fran Drescher.

W Polsce aktorka odwiedziła także Warszawę i Kraków. W Warszawie wzięła udział w marszu na rzecz profilaktyki raka piersi. W Krakowie spotkała się ze studentami pielęgniarstwa i położnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

We wrześniu aktorka  została mianowana Wysłannikiem Departamentu Stanu USA ds. profilaktyki przeciwrakowej. Jej zadaniem jest podnoszenie świadomości w zakresie skutecznych metod leczenia raka u kobiet.