Amerykanki coraz później rodzą dzieci

Amerykanki decydują się na rodzenie dzieci w coraz starszym wieku - to wynik badań trendów demograficznych, prowadzonych od lat przez Pew Research Center.

W 2008 roku więcej dzieci urodziły kobiety w wieku powyżej 35 lat, niż kobiety nastoletnie. W latach 1990-2008 liczba urodzeń z matek starszych niż 35 lat wzrosła z 368 tys. do 603 tysięcy. Tymczasem matki w wieku poniżej 20 lat w 1990 roku urodziły 533 tys. dzieci, a w 18 lat później już tylko 441 tys. (chociaż liczba takich matek wzrosła w tym okresie).

Spośród matek ponad 35-letnich w 2008 roku jedna czwarta urodziła w tym roku dziecko po raz pierwszy. 71 procent tych matek ma wyższe wykształcenie.

Eksperci są zgodni, że trendy te są odbiciem znanych zmian społecznych w USA. Kobiety coraz później wychodzą za mąż i odkładają posiadanie dzieci na później, skupiając się na karierze zawodowej. Mają też coraz lepsze wykształcenie.

Do opóźniania dzietności zachęcają postępy w zakresie sztucznego zapłodnienia i coraz mniejsza społeczna dezaprobata dla rodzenia dzieci w starszym wieku.

Medycyna nie pozostawia jednak wątpliwości, że wraz z wiekiem matki zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi.

Z badań Pew Research Center okazało się także, że maleje w USA odsetek dzieci urodzonych z matek białych pochodzenia nielatynoskiego. O ile w 1990 urodzenia takie stanowiły 65 procent wszystkich urodzeń, to w 2008 roku już tylko 53 procent. To potwierdzenie, że społeczeństwo amerykańskie staje się coraz bardziej kolorowe i wielorasowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH