Alkoholizm nie ma znaczenia? Praktyka gmin jest niepokojąca Alkoholizm nie ma znaczenia? Praktyka gmin jest niepokojąca. Fot. Archiwum

Praktyka gmin w kwestii tzw. korkowego jest niepokojąca. W 2015 roku niemal trzy czwarte gmin nie wykorzystało wszystkich dochodów z opłat na zadania wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Rośnie też odsetek gmin, które w ogóle nie wspierają lecznictwa odwykowego.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w Sejmie najnowsze dane dotyczące realizacji przez samorządy zadań związanych z profilaktyką i leczeniem uzależnień.

Według resortu, najważniejsza jest realizacja przez samorządy rekomendowanych programów profilaktycznych. Są one ujęte w bazie programów rekomendowanych, którą prowadzą Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Psychiatrii i Neurologii. W opinii Ministerstwa, to programy, które osiągają swój efekt, doprowadzają do zmiany zachowań.

Takie programy rekomendowane w 2015 roku realizowane były w 660 gminach, co oznacza wzrost o ponad 9 proc. rok do roku. Ze sprawozdań wynika, że uczestniczyło w nich 272 tys. dzieci., zaangażowano 18,3 tys. nauczycieli, 57 tys. rodziców. Samorządy lokalne wydały bezpośrednio na programy rekomendowane kwotę 6 mln zł.

Niemal trzykrotnie więcej gmin - prawie 1,6 tys. - realizowało inne, bardziej autorskie edukacyjne programy profilaktyczne. Uczestniczyło w nich 1,5 mln dzieci, 72 tys. nauczycieli, 213 tys. rodziców. Gminy na te programy profilaktyczne przeznaczyły ponad 37 mln zł. Były to pogadanki, prelekcje, konkursy czy imprezy sportowe związane z profilaktyką.

- Nakłaniamy samorządy, by w pierwszej kolejności korzystały z programów rekomendowanych, jednak zdajemy sobie sprawę, że realizacja krótszych programów co rok być może dla samorządów jest prostsza - powiedział Dariusz Poznański, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

Także leczenie uzależnień jest realizowane na podstawie gminnych programów. W miarę możliwości gminy zwiększają dostępność pomocy rehabilitacyjnej i terapeutycznej dla osób uzależnionych i dla ich rodzin. Zapewniają pomoc psychologiczną i prawną.

Łączna kwota przeznaczona w 2015 roku na dofinansowanie lecznictwa odwykowego w ramach gminnych programów to około 35 mln zł w całym kraju. W porównaniu do roku 2014 zanotowano spadek o 3 mln zł. Wydatki te stanowiły łącznie 8 proc. wszystkich wydatków ponoszonych przez gminy na działania profilaktyczne i lecznicze.

- Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że gminy nieco wycofują się z tego wsparcia i odsetek gmin, które w ogóle nie wspierają lecznictwa odwykowego, rośnie. W roku 2010 było to 53 proc. gmin, w 2015 roku już 60 proc. - zauważył Dariusz Poznański.

Czytaj: www.portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH