Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych alarmuje, że pijemy zbyt dużo alkoholu i za często. W związku z tą sytuacją przygotowała ogólnopolską kampanię

– Chcemy zachęcić każdego dorosłego Polaka, który pije alkohol do odpowiedzi na pytanie: czy moje picie jest bezpieczne? – mówiła na wtorkowej konferencji w Sejmie zastępca dyrektora PARPA Katarzyna Łukowska.

Twórcy kampanii zapewniają, że nie chcą nakłaniać do całkowitej abstynencji, ale pokazać, kiedy picie staje się ryzykowne i jakie są granice tego ryzyka, aby każdy kto pije alkohol zdążył w porę wyhamować. Kampania ma uświadomić Polakom, kiedy picie staje się problemem, jakie są różnice w działaniu alkoholu na kobiety i mężczyzn, czy jak przeliczać wypity alkohol na standardowe porcje i po co to robić.

Z danych  wynika, że po alkohol sięga ponad 80 proc. Polaków, a od 2002 r. jego spożycie wzrasta. W 2007 r. statystyczny Polak wypił 9,21 litra 100-proc. alkoholu podczas gdy w 2002 r. - 6,93 litra (na podstawie danych GUS).

Z badań zrealizowanych na zlecenie PARPA przez CBOS w 2008 r. wynika, że najczęściej pijemy piwo (zadeklarowało tak 75 proc. respondentów), 69 proc. badanych sięga po napoje spirytusowe, zaś 64 proc. po wino. Przy czym wódkę najczęściej pijemy przy okazji spotkań towarzyskich, imienin bądź urodzin, podobnie wino, bez żadnej specjalnej okazji sięgamy zaś po piwo.

Najczęściej pijemy w weekendy (65 proc.), 31 proc. badanych oceniło, że trudno powiedzieć, w dni powszednie pije 4 proc. badanych. Alkohol najczęściej pijemy w mieszkaniach prywatnych, rzadziej na wolnym powietrzu i w lokalach gastronomicznych.

Najwięcej alkoholu piją mężczyźni w wieku 30-49 lat, z wykształceniem zasadniczym, rozwiedzionych i kawalerów, mieszkających w miastach od 50 do 500 tys. mieszkańców, nie deklarujący się jako wierzący i źle oceniający swoją sytuację materialną.

W przypadku kobiet najwięcej wypijają panie w wieku od 18 do 39 lat, panny, z wykształceniem wyższym i średnim, mieszkanki miast od 50 do 500 tys. mieszkańców, nie deklarujące się jako wierzące i dobrze oceniające swoją sytuację materialną.

16 proc. Polaków deklaruje się jako abstynenci (częściej są to kobiety, osoby o niższych dochodach, osoby powyżej 65 roku życia, z wykształceniem podstawowym, deklarujące się jako wierzące, mieszkańcy wsi i małych miast).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH