W zakończonym w środę (10 czerwca) XXVIII Kongresie Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI) w Warszawie, uczestniczyło 6152 specjalistów ze 102 krajów, wpłynęło ponad 1600 doniesień naukowych (nowy rekord), wygłoszono ponad 400 referatów - podsumował prof. Marek Kowalski z Łodzi, pełniący funkcję prezydenta Kongresu.

Największą grupę wykładowców stanowili Niemcy, drugą - Polacy, trzecią - Amerykanie.

- Ten kongres był olbrzymim sukcesem - przyznał sekretarz naukowy zjazdu prof. Christian Virchov z Rostocku. - Przedstawiono bardzo dużo wartościowego materiału, poruszono niemal wszystkie kwestie związane z alergologią. Jeśli chodzi o poziom alergologii, Polska jest krajem wysoko rozwiniętym i ma olbrzymie osiągnięcia - dodał Virchov.

Jak zaznaczył prof. Kowalski, tego rodzaju zjazdy mają przede wszystkim znaczenie edukacyjne - pozwalają lekarzom zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami, a jednocześnie dają im gotowe standardy postępowania w codziennej praktyce, w leczeniu pacjentów.

Jednak pojawiały się również prace daleko wybiegające w przyszłość - chociażby dotyczące wykorzystania w leczeniu astmy nanotechnologii czy terapii indywidualnie dobranej do cech genetycznych pacjenta.

Ale - przestrzegali uczestnicy obrad - zanim podobne rozwiązania wejdą do praktyki, może upłynąć wiele lat. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie możliwości skutecznych leków, które już mamy - i wiele zależy tu od świadomości pacjentów.

 - Chciałbym zapewnić wszystkich chorych na astmę, że podawanych wziewnie sterydów nie należy się obawiać. Prawidłowo stosowane, mogą pomóc większości pacjentów - mówił prof. Marek Jutel z Wrocławskiej Akademii Medycznej.

Prof. Kowalski przytoczył przykład chorującej na astmę pacjentki, która przyszła do niego z wielkim pudłem różnych leków przepisywanych przez innych specjalistów. Twierdziła, że nic jej nie pomaga. Okazało się, że nie przyjmowała leków prawidłowo - rezygnowała po jednej, dwóch dawkach, nie czując natychmiastowej poprawy. Wystarczyło, że zaczęła systematycznie przyjmować jeden z leków, by poczuć się dużo lepiej...

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH