Akcyza: można byłoby kupić więcej karetek za unijne pieniądze, ale... nie można Skoro jest szansa na wymianę wielu ambulansów, trzeba ją maksymalnie wykorzystać...

Do końca 2015 r., w ramach unijnych środków, za 188 mln zł kupionych zostanie ok. 600 ambulansów. Trafią do 107 jednostek ratownictwa medycznego. Z tej puli można byłoby jednak kupić więcej pojazdów, ale od 1 marca br. ambulanse objęte są podatkiem akcyzowym.

- Dlatego wydatek na jedną karetkę, w zależności od jej rodzaju i wyposażenia, wzrośnie o 20-50 tys. zł - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i prezes Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego.

Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, ambulanse trafiły do tej samej grupy (objętej akcyzą), co pojazdy do przewożenia więźniów i... samochody pogrzebowe. Ustawodawca uznał bowiem, iż karetka pogotowia jest przede wszystkim pojazdem transportowym.

Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego interweniował już w Ministerstwie Zdrowia, które z kolei wystąpiło do Ministerstwa Finansów. Stanowisko tego drugiego resortu nie jest jeszcze znane.

Czy to logiczne
– Podobnie jak Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego, także nie zgadzamy się z nową regulacją. Przecież samochody specjalne sanitarne, wyposażone są w sprzęt medyczny i służą głównie do ratowania życia na miejscu zdarzenia, dopiero potem transportują pacjenta do szpitala – mówi Adam Dylewski, prezes W.A.S. Wietmarscher Polska, jednej z czterech firm produkujących w Polsce ambulansy.

Prezes Dylewski dodaje, że samochody strażackie – które nie są objęte akcyzą – przewożą strażaków i wodę w celu ugaszenia pożaru; analogicznie ambulans – przewozi zespół ratowników ze specjalistycznym sprzętem w celu ratowania ludzi, a nie wyłącznie ich transportowania:

– W ekspertyzie Instytutu Studiów Podatkowych, prof. Witold Modzelewski przyznaje nam rację. Aby uniknąć różnych interpretacji urzędów skarbowych, prof. Modzelewski poradził nam, abyśmy zwrócili się do Głównego Urzędu Statystycznego o wydanie orzeczenia w kwestii zakwalifikowania ambulansów do odpowiedniego tzw. kodu CN.

GUS odpowiedział jednoznacznie – karetki są w grupie CN 8703, czyli objęte akcyzą, podobnie jak wspomniane „więźniarki” i karawany... Tymczasem istnieje kod CN 8705, czyli grupa różnych samochodów specjalnych, zwolnionych z podatku akcyzowego. Oprócz pojazdów strażackich, są w niej np. ruchome kliniki medyczne lub dentystyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH