Ręce - najczęściej używane "instrumentem medycznym" jest głównym medium przenoszenia mikroflory chorobotwórczej. Odpowiednia ich dezynfekcja może jednak ograniczyć o 30 proc. liczbę zakażeń szpitalnych wywoływanych przez bakterie przenoszone przez biały personel.

Akcja „Czyste ręce”, którą dzisiaj zainaugurowano w Starachowicach trzydniową Międzynarodową Konferencją Epidemiologów i Mikrobiologów - „Dni higieny – czyste ręce personelu medycznego” ma  uświadomić wagę problemu.

Inicjatorem  całego przedsięwzięcia jest firma Ecolab, wspierana przez  Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Zakład Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych; Krajowa Grupa Robocza ds. Zakażeń Szpitalnych; Narodowy Instytut Leków; Stowarzyszenie Higieny Lecznictwa, Zakład Mikrobiologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc Krajowego, Referencyjnego Laboratorium Prątka. Akcja „Czyste Ręce”, służąca uświadomieniu zagrożeń związanych z zakażeniami szpitalnymi i nauce technik prawidłowej higieny rąk oraz udowodnieniu, że zapobieganie jest znacznie tańsze niż późniejsze leczenie  potrwa do końca przyszłego roku.

Udział w kampanii zgłosiło 41 szpitali z całej Polski, w których prowadzone będą wykłady edukacyjne i zajęcia praktyczne. Waga problemu zakażeń szpitalnych jest ogromna. Niewłaściwa dbałość o dezynfekcję rąk sprawia, że aż 5 do 15 proc. hospitalizowanych cierpi z powodu zakażeń szpitalnych. Dla wielu z nich kończą się one śmiercią. Każdego roku w całej Unii Europejskiej dochodzi do zakażenia 5 mln osób.

W Polsce statystyki również nie pozwalają na optymizm – zakaża się ok. 700 tys. pacjentów, z czego prawie 10 tys. umiera. To więcej niż ginie w wypadkach samochodowych lub umiera na raka piersi. Zakażenie szpitalne polega na wniknięciu drobnoustrojów np. bakterii, grzybów czy też wirusów do organizmu pacjenta w czasie pobytu w szpitalu (niezależnie od schorzenia zasadniczego) i wywołaniu u niego reakcji – objawów zakażenia. Ich nosicielem jest biały personel.

– Nie bójcie się dotknąć deski klozetowej, ale zastanówcie się czy podać rękę lekarzowi – ostrzegał prof. Franz Daschner, kierownik Instytutu Medycyny Środowiskowej i Higieny Szpitalnej we Freiburgu. – Na rękach białego personelu: lekarzy, pielęgniarek, instrumentariuszek, przenosi się najwięcej chorobotwórczej mikroflory.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH