Akcja wojskowych krwiodawców: ... w potrzebie krwi nie szczędząc Akcje krwiodawstwa w ramach kampanii, organizowanej przez Wojskowe Kluby Honorowych Dawców Krwi, będą miały miejsce także przed Dniem Weterana i po nim. Fot. Materiały prasowe

"W boju i w potrzebie krwi nie szczędząc" - pod takim hasłem wojskowi krwiodawcy organizują, w związku z Dniem Weterana, kampanię honorowego krwiodawstwa. Chcą w ten sposób oddać hołd żołnierzom i pracownikom wojska, uczestnikom działań poza granicami kraju.

Przypadający 29 maja Dzień Weterana obchodzony będzie w tym roku po raz szósty. Centralne obchody zaplanowano na 27 i 28 maja w Giżycku. Odbędzie się tam akcja krwiodawstwa oraz prezentacja wystawy zdjęć i sylwetek 10 weteranów - krwiodawców.

Akcje krwiodawstwa w ramach kampanii, organizowanej przez Wojskowe Kluby Honorowych Dawców Krwi, będą miały miejsce także przed Dniem Weterana i po nim. Jedna z akcji planowana jest na najbliższą sobotę - 20 maja - w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Legionowie.

Od 22 do 26 maja akcje zaplanowano na terenie oddziałów olsztyńskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: w Bartoszycach, Działdowie, Nidzicy, Iławie, Elblągu, Pasłęku oraz Giżycku.

Organizatorzy zapowiadają, że także w pozostałych klubach na terenie kraju będą prowadzone akcje krwiodawstwa, m.in. w Rzeszowie (22 maja), Radomiu (22 - 27 maja), Sandomierzu (22 - 31 maja), Szczecinie (26 i 29 maja), Gdyni (25 i 26 maja, 1 czerwca) i Wędrzynie (12 czerwca).

29 maja przypada Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, ustanowiony na mocy ustawy z 2011 r.; w tym dniu jest także obchodzony Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony w 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Zapotrzebowanie na krew występuje przez cały rok. Krew potrzebna jest osobom, które straciły własną krew w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, osobom z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także pacjentom z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii.

W Polsce obowiązuje zasada honorowego krwiodawstwa, która polega na tym, iż krwiodawcy oddają krew i jej składniki dobrowolnie i bezpłatnie na potrzeby publicznej służby krwi. Dawcą krwi lub jej składników może być zdrowa osoba w wieku do 18 do 65 lat, która przedstawi dokument tożsamości. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH