Akcja śląskich ekologów: śmieci do sortowni, nie do pieca Śmieci do sortowni, nie do pieca. Fot. archiwum

Śmieci powinny trafiać do sortowni odpadów, nie do domowego pieca - apelowali w piątek (13 listopada) Katowicach ekolodzy z Fundacji Ekologicznej Arka. Dym ze spalania śmieci, szczególnie plastików, stwarza zagrożenie dla zdrowia.

"Każdego roku z powodu zanieczyszczonego powietrza w konsekwencji przewlekłych chorób układu oddechowego, naczyniowo sercowego czy neurologicznego, ataków serca, zawałów czy udarów umiera przedwcześnie 430 tys. Europejczyków - w tym 45 tys. Polaków" - podała Fundacja.

Z danych WFOŚ wynika, że co roku ok. 200 mln zł przeznacza się w woj. śląskim na dofinansowanie zadań związanych z ochroną atmosfery.

Szymon Kułakowski z Fundacji Ekologicznej Arka - organizatora piątkowego happeningu w Katowicach - podkreślał, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza jest spalanie złej jakości paliw i śmieci w piecach domowych.

- Niska emisja to w województwie śląskim ogromny problem. Podczas organizowanych przez nas warsztatów dla dzieci zorganizowaliśmy quiz, w którym pytaliśmy o jej główne przyczyny. Dzieci wskazywały na dym z kominów fabryk i spaliny samochodowe, podczas gdy z danych Komisji Europejskiej wynika, że to się zmienia - obecnie jednym z głównych problemów jest dym wydobywający się z kominów pieców centralnego ogrzewania - powiedział Kułakowski.

Piece te, jak dodał Kułakowski, "są przestarzałe i nieefektywne". - Na dodatek spala się w nich słabej jakości węgiel, muł i odpady, które powinny trafić do recyklingu, a nie do domowego pieca - poinformowała Arka.

Zdaniem Kułakowskiego wbrew częstym przekonaniom "spalanie śmieci w piecach nie zawsze jest efektem biedy". - Dlatego należy przekonywać Polaków do zaopatrzenia się w nowoczesne piece i kotłownie, w których pali się droższym opałem, ale używa się go mniej - dodał.

Happening zorganizowano w ramach współpracy i przy wsparciu Urzędu Miasta Katowice. 6 listopada dyspozycję surowego karania osób palących śmieci wydał katowickiej straży miejskiej prezydent tego miasta Marcin Krupa. Apel ten miał związek z utrzymującymi się od kilku dni w konurbacji katowickiej przekroczeniami norm zanieczyszczeń powietrza, powodowanymi przez tzw. niską emisję.

Jak poinformował PAP zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach Piotr Piętak, w obecnym sezonie grzewczym kontrolę przeprowadzono dotąd w 151 lokalizacjach - domach jednorodzinnych i wielorodzinnych. "Nieprawidłowości tj. spalanie odpadów potwierdzono w 23 przypadkach, z tego 20 osób ukarano grzywną w postępowaniu mandatowym" - poinformował Piętak. Trzy osoby zostały pouczone.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH