Agoniści receptorów TLR (Toll-like receptors) stymulują zarówno mechanizmy odporności wrodzonej, jak i nabytej. Skuteczność syntetycznego oligonukleotydu o nazwie PF-3512676, będącego agonistą receptora TLR9, wykazano w leczeniu czerniaka, raka nerki oraz chłoniaka T-komórkowego. Jego przeciwnowotworowe działanie ma opierać się na wzmacnianiu odpowiedzi immunologicznej przeciwko komórkom nowotworowym.

Mając na uwadze powyższe informacje, celem badania klinicznego III fazy przeprowadzonego przez naukowców z Heidelberg University, Mannheim, Niemcy, była ocena skuteczności dołączenia oligonukleotydu pobudzającego receptor TLR9 do standardowej chemioterapii gemcytabiną i cisplatyną w leczeniu zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca.

Do badania zakwalifikowano blisko 840 pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca w stadium zaawansowania choroby IIIB lub IV wcześniej nie poddanych chemioterapii. Chorym podawano standardową terapię obejmującą gemcytabinę (w dawce 1250mg/m2 w dniu 1 i 8) i cisplatynę (w dawce 75mg/m2 w dniu 1) w 6 cyklach.

Pacjenci z grupy badanej otrzymywali dodatkowo oligonukleotyd w dawce 0.2mg/kg mc. w 8. i 15. dniu każdego cyklu chemioterapii. Grupę porównawczą stanowili chorzy nie przyjmujący oligonukleotydu. Skuteczność leczenia oceniano na podstawie stopnia przeżywalności chorych.

Wyniki badania wykazały, że w grupie otrzymującej dodatkowo agonistę receptora TLR9 średni czas przeżycia chorych wynosił 11 miesięcy, podczas gdy w grupie porównawczej sięgał 10.7 miesiąca. Podobnie nie odnotowano różnic w długości czasu bez progresji choroby - w obu grupach wynosił on 5.1ms. Zatem zastosowanie oligonukleotydu nie przyczyniło się do spowolnienia choroby, jak i nie zwiększyło czasu przeżycia pacjentów.

Natomiast u chorych przyjmujących oligonukleotyd zaobserwowano więcej powikłań hematologicznych obejmujących niedokrwistość, neutropenię, małopłytkowość, większą liczbę niepożądanych reakcji w miejscu wkłucia, jak również objawów grypopodobnych, biegunek i odwodnienia. Z tych powodów zalecono przerwanie badania.

Co ciekawe, w badaniu klinicznym II fazy uzupełnienie standardowej chemioterapii niedrobnokomórkowego raka płuca oligonukleotydem PF-3512676 przełożyło się na dwukrotne przedłużenie życia pacjentów średnio z 6 do 12 miesięcy, choć jak autorzy podkreślają, wynik ten nie miał istotności statystycznej.

Autorzy badania konkludują, że dołączenie oligonukleotydu o nazwie PF-3512676 pobudzającego receptor TLR9 do standardowej terapii gemcytabiną/cisplatyną niedrobnokomórkowego raka płuca o dużym stopniu zaawansowania klinicznego nie wydłużyło czasu przeżycia chorych, ani okresu wolnego od progresji choroby, zwiększyło natomiast toksyczność leczenia.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21464154 


Ann Oncol. 2012 Jan;23(1):72-7.
A phase III randomized study of gemcitabine and cisplatin with or without PF-3512676 (TLR9 agonist) as first-line treatment of advanced non-small-cell lung cancer.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH