Afganistan: duchowni mogą zawalczyć o życie ciężarnych kobiet

Afganistan jest jednym z krajów o najwyższym wskaźniku dzietności. Statystycznie kobieta rodzi tu co najmniej pięcioro dzieci. Jednocześnie brak dostępu do odpowiedniej opieki medycznej powoduje wysoką śmiertelność okołoporodową.

Z powodu źle prowadzonej ciąży co dwie godziny umiera w Afganistanie jedna kobieta. Zmniejszenie o trzy czwarte wskaźnika umieralności okołoporodowej pozostaje jednym z najważniejszych punktów programu "Milenijne cele rozwoju" Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rząd afgański zobowiązał się je realizować - podaje tygodnik Polityka.

Są już pierwsze efekty: w ciągu ostatnich 10 lat średnia długość życia Afgańczyków wzrosła z 42 do 62 lat, a śmiertelność kobiet ciężarnych i położnic spadła z 1600 do 327 przypadków na 100 tys. narodzin. Nie oznacza to jednak, że Afganki mają dostęp do odpowiedniej opieki medycznej.

Jak dowodzi Laurent Zessier z Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych, zapewnienie dostępu do nowoczesnych środków antykoncepcyjnych mogłoby zmniejszyć śmiertelność okołoporodową o 40 procent. Afgańska minister zdrowia Suraja Dalil również powołuje się na przykłady innych państw muzułmańskich, w których wraz ze spadkiem liczby narodzin poprawiła się zdrowotność kobiet.

W Afganistanie na przestrzeni 10 lat odnotowano niewielki postęp w zakresie obniżenia wskaźnika dzietności - z 6 do 5. Dla porównania w Iranie w ciągu ostatnich 20 lat wskaźnik dzietności spadł z 4 do 1,7, w Pakistanie z 7 do 2,5. W obydwu państwach sukces programów planowania rodziny tłumaczy się w dużej mierze poparciem duchownych muzułmańskich.

Tam gdzie udało się przekonać imamów do szukania w Koranie sur, które nakładają na kobietę obowiązek karmienia piersią przez dwa lata (co w przypadku kolejnej, zbyt wczesnej ciąży jest niemożliwe), tam można też wprowadzić techniki planowania rodziny. Rozwiązaniem jest też zaangażowanie przywódców religijnych w propagowanie środków antykoncepcyjnych.

Więcej: http://www.polityka.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH