W 38-milionowym kraju powinno pracować ok. 20 tys. lekarzy rodzinnych. Wtedy na jednego lekarza przypadać będzie 1800-1900 pacjentów, co pozwoli zakładać, że sprawowanie kompetentnej opieki w zakresie POZ stanie się w naszym kraju realne

– VIII Kongres Medycyny Rodzinnej odbywający się w Wiśle od 5 do 8 czerwca przejdzie do historii jako rekordowy pod względem liczby uczestników...
– Tak, był to największy z dotychczasowych kongresów lekarzy rodzinnych w naszym kraju. Uczestniczyło w nim ok. 2 tysiące osób. Natomiast już teraz możemy pochwalić się, że w 2011 roku w Polsce zorganizowany zostanie Europejski Kongres Medycyny Rodzinnej, w którym przewidujemy udział ok. 4 tys. gości. Będzie to zatem dwukrotnie większa impreza niż tegoroczna w Wiśle. Planowanych jest 16 równoległych sesji tematycznych, a w Wiśle było ich osiem...
Przyznanie nam organizacji Europejskiego Kongresu to ogromny sukces Kolegium Lekarzy Rodzinnych, które jest jedynym polskim członkiem Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

– Podczas wiślańskiego Kongresu wiele mówiło się m.in. o roli rezydentów medycyny rodzinnej i młodych lekarzy rodzinnych.
– Sądzę, że udało nam się zaktywizować to właśnie środowisko. 7 czerwca w trakcie kongresowych warsztatów w ramach programu  Vasco da Gama wzięło udział kilkudziesięciu młodych lekarzy – rezydentów z różnych ośrodków w Polsce. Rozmawiali o kilku ważnych kwestiach, m.in. o systemie kształcenia lekarzy rodzinnych, ich udziale w badaniach naukowych, wreszcie o praktyce lekarza rodzinnego.
Kolegium Lekarzy Rodzinnych otwiera się na rezydentów, oddajemy im do dyspozycji nasze media – prasę i strony internetowe, udostępniamy sale do szkoleń. Chcemy te osoby wspierać intelektualnie i finansowo.

– W Polsce jest ok. 9 tys. lekarzy ze specjalizacją medycyny rodzinnej. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł mówił podczas Kongresu, że w Polsce potrzebnych jest nawet 18 tys. lekarzy rodzinnych. Czy rzeczywiście taka jest skala „deficytu” kadrowego w tej dziedzinie?
– Myślę, że potrzebujemy co najmniej owych 18 tysięcy... Zresztą nie mamy „twardych” danych statystycznych, ilu spośród wspomnianych 9 tys. osób, które zrobiły dotychczas specjalizację lekarza rodzinnego nadal praktykuje.
Aby system opieki zdrowotnej w 38-milionowym kraju funkcjonował właściwie, powinno w nim pracować ok. 20 tys. aktywnych zawodowo lekarzy rodzinnych. Wtedy na jednego lekarza przypadać będzie 1800-1900 pacjentów, co pozwoli zakładać, że sprawowanie rzetelnej, kompetentnej opieki w zakresie POZ stanie się w naszym kraju realne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH