W 38-milionowym kraju powinno pracować ok. 20 tys. lekarzy rodzinnych. Wtedy na jednego lekarza przypadać będzie 1800-1900 pacjentów, co pozwoli zakładać, że sprawowanie kompetentnej opieki w zakresie POZ stanie się w naszym kraju realne
– VIII Kongres Medycyny Rodzinnej odbywający się w Wiśle od 5 do 8 czerwca przejdzie do historii jako rekordowy pod względem liczby uczestników...
– Tak, był to największy z dotychczasowych kongresów lekarzy rodzinnych w naszym kraju. Uczestniczyło w nim ok. 2 tysiące osób. Natomiast już teraz możemy pochwalić się, że w 2011 roku w Polsce zorganizowany zostanie Europejski Kongres Medycyny Rodzinnej, w którym przewidujemy udział ok. 4 tys. gości. Będzie to zatem dwukrotnie większa impreza niż tegoroczna w Wiśle. Planowanych jest 16 równoległych sesji tematycznych, a w Wiśle było ich osiem...
Przyznanie nam organizacji Europejskiego Kongresu to ogromny sukces Kolegium Lekarzy Rodzinnych, które jest jedynym polskim członkiem Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
– Podczas wiślańskiego Kongresu wiele mówiło się m.in. o roli rezydentów medycyny rodzinnej i młodych lekarzy rodzinnych.
– Sądzę, że udało nam się zaktywizować to właśnie środowisko. 7 czerwca w trakcie kongresowych warsztatów w ramach programu Vasco da Gama wzięło udział kilkudziesięciu młodych lekarzy – rezydentów z różnych ośrodków w Polsce. Rozmawiali o kilku ważnych kwestiach, m.in. o systemie kształcenia lekarzy rodzinnych, ich udziale w badaniach naukowych, wreszcie o praktyce lekarza rodzinnego.
Kolegium Lekarzy Rodzinnych otwiera się na rezydentów, oddajemy im do dyspozycji nasze media – prasę i strony internetowe, udostępniamy sale do szkoleń. Chcemy te osoby wspierać intelektualnie i finansowo.
– W Polsce jest ok. 9 tys. lekarzy ze specjalizacją medycyny rodzinnej. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł mówił podczas Kongresu, że w Polsce potrzebnych jest nawet 18 tys. lekarzy rodzinnych. Czy rzeczywiście taka jest skala „deficytu” kadrowego w tej dziedzinie?
– Myślę, że potrzebujemy co najmniej owych 18 tysięcy... Zresztą nie mamy „twardych” danych statystycznych, ilu spośród wspomnianych 9 tys. osób, które zrobiły dotychczas specjalizację lekarza rodzinnego nadal praktykuje.
Aby system opieki zdrowotnej w 38-milionowym kraju funkcjonował właściwie, powinno w nim pracować ok. 20 tys. aktywnych zawodowo lekarzy rodzinnych. Wtedy na jednego lekarza przypadać będzie 1800-1900 pacjentów, co pozwoli zakładać, że sprawowanie rzetelnej, kompetentnej opieki w zakresie POZ stanie się w naszym kraju realne.

- PT22:06 Opiekunowie osób niepełnosprawnych poprosili o spotkanie z prezydentem
- PT21:37 Prezydium NRL o limitach przyjęć na kierunek lekarski i opiece okołoporodowej
- PT21:14 Lublin: pracują nad protezami, które można modyfikować bez zabiegu
- PT20:55 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- PT20:09 NRL o szczepieniach i obniżaniu jakości kształcenia
- PT19:23 Terlecki spotkał się z prezydentem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża
- PT18:57 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- PT18:10 Francuzi wynaleźli podkoszulek, który alarmuje pogotowie ratunkowe
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 5 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych