AOTM: trzeba zmienić przepisy dotyczące samorządowych programów zdrowotnych

Coraz więcej samorządów zgłasza się do Agencji Oceny Technologii Medycznych z programami zdrowotnymi. Ocena projektu jest podstawą do jego realizacji i możliwości rozliczenia wydanych na ten cel pieniędzy. AOTM zwraca uwagę, że samorządom potrzebna jest taka opinia, ale... nie ma to znaczenia, jaka ona będzie.

Obecnie w Agencji jest 400 zleceń od samorządów. Wszystkie należałoby rozpatrzeć w terminie 3 miesięcy. Przygotowanie opinii jest na tyle absorbujące, że przy 60-osobowym zespole AOTM tego terminu nie uda się dotrzymać.

Eksperci analizują, oceniają, ale z praktycznego punktu widzenia nie ma znaczenia jaką opinię wydadzą...

- Nawet, jeżeli negatywnie ocenimy dany program, to nie oznacza to, że nie będzie on realizowany. Samorząd musi mieć jedynie taką opinię i może działać - wyjaśnia nam dr Wojciech Matusewicz, prezes AOTM.

Dodaje: - W tym zakresie przepisy muszą być zmienione. Realizowane programy muszą być skuteczne.

W ramach programów zdrowotnych samorządy organizują bezpłatne badania, akcje edukacyjne. Inicjatywa gmin często pozwala na zmniejszenie różnic terytorialnych i społecznych w stanie zdrowia mieszkańców.

Pieniędzy na ten cel wciąż przybywa. Środki finansowe na profilaktykę i edukację zdrowotną trafią wkrótce do samorządów z NFZ oraz z akcyzy na papierosy i alkohol.

Na mocy nowych przepisów ustawy o zdrowiu publicznym, NFZ co roku będzie musiał przeznaczyć na profilaktykę zdrowotną 0,5 proc. swojego budżetu (obecnie to około 280 mln zł). Oznacza to, że środków na badania profilaktyczne i zapobieganie nowotworom (m.in. badania cytologiczne i mammograficzne) będzie dwukrotnie więcej niż w roku 2011.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH