AOTM: pozytywnie o analogach insuliny

Rada Konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych podtrzymała pozytywną rekomendację długo działających analogów insuliny.

Wątpliwości na ten temat zrodziły się w związku z doniesieniami o możliwym rakotwórczym działaniu jednego z długo działających analogów, tj. glarginy. Doniesienia o „możliwych działaniach ubocznych stosowania jednego z długo działających analogów insuliny" były jednym z argumentów, którym ministerstwo zdrowia tłumaczyło skreślenie tych preparatów z projektów list refundacyjnych.

„W związku z sugestiami, że insulina glargine może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory, stwierdzamy, że nie przedstawiono jednoznacznych danych na ten temat. Podmiot odpowiedzialny powinien zostać zobowiązany do ponownego przedstawienia analizy bezpieczeństwa stosowania insuliny glargine za 2 lata" – napisali członkowie Rady w komunikacie.

Swoją opinię Rada oparła o dane pochodzące z „dostępnych badań pierwotnych, jak i st anowisk kluczowych agencji rejestracyjnych (stanowiska EMEA - Europejska Agencja ds. Leków i FDA - amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) oraz opinii ekspertów i towarzystw naukowych".

Równie pozytywną opinię otrzymał drugi analog, tj. insulina detemir. Według prof. dr. hab. med. Macieja Małeckiego z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, opinia Rady Konsultacyjnej jest jedynie potwierdzeniem faktów, które dla środowiska medycznego, dla diabetologów były oczywiste od samego początku dyskusji na ten temat.

Jak przypomniał, refundacja długo działających analogów jest ważna dla tych pacjentów chorych na cukrzycę, u których przy zastosowaniu tradycyjnych insulin trudno jest uzyskać zadowalające wartości poziomu glukozy na czczo oraz w przypadku częstych niedocukrzeń w nocy.

– Przy braku refundacji całkowity koszt zakupu analogów długo działających leży po stronie pacjenta. Ten koszt to około 200-400 złotych na miesiąc, a wielu chorych nie stać na taki wydatek – podkreślił.

– Jako pacjenci jesteśmy bardzo zadowoleni, że opinia AOTM na temat długo działających analogów insuliny jest pozytywna i liczymy, że dzięki niej ministerstwo zdrowia podejmie decyzję o ich przynajmniej częściowej refundacji, do poziomu innych insulin – powiedziała PAP Hanna Zych-Cisoń, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH