9 października - Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

W sobotę (9 października) przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej, stąd potrzeba zwrócenia uwagi na osoby umierające i ich bliskich oraz na działalność tego typu placówek.

Od dwóch tygodni trwa organizowana przez Fundację Hospicyjną kampania społeczna „Hospicjum to też Życie". Poświęcona jest promocji działań na rzecz osieroconych dzieci, których rodzice byli pacjentami hospicjów.

W kampanii bierze udział 76 ośrodków z całego kraju. W weekend odbędą się w nich m.in. koncerty i konkursy plastyczne. W sobotę Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci zaprasza na puszczanie baniek mydlanych – symbolu ulotności życia i dzieciństwa. W niedzielę w Gdańsku odbędzie się koncert charytatywny z udziałem Seweryna Krajewskiego i Andrzeja Piasecznego. Towarzyszyć mu będzie aukcja, na której wystawiony zostanie m.in. fotel honorowego obywatela miasta Gdańska, podarowany Fundacji Hospicyjnej przez Henrykę Krzywonos-Strycharską.

Organizatorzy akcji podkreślają, że sytuacja dzieci, których najbliżsi byli pacjentami hospicjów, jest podwójnie trudna. Traumie związanej ze stratą bliskiej osoby często towarzyszy pogorszenie sytuacji materialnej rodziny. Odczuwalny jest także brak bliskiej osoby, która mogłaby dziecku pomóc przejść przez okres żałoby. Najbliższe otoczenie dziecka, również przeżywające stratę, nie zawsze potrafi bądź nie ma siły rozmawiać o tym, co się stało.

W Polsce działa ok. 280 hospicjów domowych opiekujących się chorymi przebywającymi we własnych domach, 65 hospicjów stacjonarnych, 76 oddziałów medycyny paliatywnej przy szpitalach i ponad 40 zespołów domowej opieki hospicyjnej nad dziećmi.

Z badania przeprowadzonego w 2010 r. na zlecenie Fundacji Hospicyjnej wynika, że większość ośrodków wspiera osoby osierocone. Nie robi tego tylko 14 proc. z nich. Udzielana pomoc to najczęściej indywidualne wsparcie psychologa (80 proc. ośrodków), ale ośrodki te prowadzą też grupy wsparcia (37 proc.) oraz organizują letni i zimowy wypoczynek dla osieroconych dzieci (31 proc.).

Prawie wszystkie polskie hospicja mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu opieka paliatywno-hospicyjna jest dla pacjentów i ich bliskich bezpłatna. Badania przeprowadzone w 2009 r. wykazały jednak, że przeciętne hospicjum jedynie 66 proc. środków uzyskuje z kontraktów z NFZ, a brakującą kwotę pozyskuje od sponsorów, indywidualnych darczyńców i osób przekazujących im 1 proc. swoich podatków.

Kampanii „Hospicjum to też Życie" towarzyszy zbiórka publiczna. Środki na wsparcie Funduszu Dzieci Osieroconych oraz zakup sprzętu i leków dla ośrodków paliatywno-hospicyjnych, uczestniczących w kampanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH