7 maja Światowym Dniem Astmy

W przeddzień Światowego Dnia Astmy NFZ przypomina, że w Polsce choruje na tę chorobę około 4 milionów osób. Zdaniem specjalistów znaczna część spośród nich nie została dotychczas zdiagnozowana, co oznacza, że nie zostało także wdrożone leczenie.

W związku z przypadającym 7 maja Światowym Dniem Astmy, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP apeluje do wszystkich osób mających objawy mogące świadczyć o astmie - kaszel, świsty przy oddychaniu, duszności - o udanie się do lekarza i zadanie pytania: czy to może być astma?

Obecnie dostępne są nowoczesne leki wziewne stosowane w terapii astmy. Eksperci przyznają jednak, że chorzy często je odstawiają, gdy pojawiają się drżenia mięśniowe lub przyspieszona akcja serca. Dlatego każdy pacjent powinien być poinformowany, jakie leki stosuje i jakie objawy niepożądane mogą wystąpić. Dodatkowo każdy chory powinien umieć prawidłowo stosować wspomniane specyfiki, bowiem błędy popełniane przez chorych w terapii wziewnej powodują często nieskuteczność leczenia.

Światowy Dzień Astmy został ustanowiony przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy - GINA (Global Initiative for Asthma). Jest obchodzony od 1998 r. w pierwszy wtorek maja. W tym roku jego hasło przewodnie brzmi: "Już czas przejąć kontrolę nad astmą".

Astma jest przewlekłą zapalną chorobą dróg oddechowych (oskrzeli i płuc) i często ma związek z alergią. Rozwój astmy jest uwarunkowany predyspozycjami genetycznymi i czynnikami środowiskowymi. Przyczyny wzrostu liczby zachorowań naukowcy upatrują w rozwoju cywilizacyjnym, któremu towarzyszy coraz większe zanieczyszczenie środowiska i coraz większa higiena życia. Ważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na astmę jest również palenie papierosów, w tym przez kobiety ciężarne.

Według prof. Bolesława Samolińskiego z Zakładu Alergologii i Immunologii Klinicznej Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, objawy astmy, takie jak duszność, kaszel, świsty oddechowe, dotyczą 12-16 proc. Polaków, a leczenia wymaga nie mniej niż 5 proc. populacji. - Oznacza to, że mamy co najmniej dwa miliony obywateli, którzy powinni codziennie brać leki - podkreśla ekspert, który kierował dużym badaniem pt. Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP).

Eksperci są zgodni, że astma nierozpoznana, źle leczona lub nieleczona znacznie pogarsza jakość życia pacjentów. Objawy astmy, takie jak napady duszności przyczyniają się do zaburzeń snu, ograniczenia codziennej aktywności, do nieobecności w szkole i pracy, są także przyczyną hospitalizacji.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH