Z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który przypada jutro (3 grudnia), senacka komisja rodziny i polityki społecznej oraz komisja praw człowieka i praworządności we współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego zorganizowała we wtorek konferencję.

Uczestniczyli w niej reprezentanci organizacji osób niepełnosprawnych (m.in. z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Polskiego Związku Niewidomych, Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym i Polskiego Związku Głuchych) oraz politycy.

Nie ma jednej, ogólnie przyjętej definicji niepełnosprawności. Zwykle rozumiana jest ona jako utrata sprawności lub nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu lub ograniczenie prowadzenia aktywnego życia. W Polsce jest około 4,5 mln niepełnosprawnych, co stanowi 13 proc. populacji. Większość z nich to osoby o znacznej i umiarkowanej niepełnosprawności.

Jak powiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda, w Polsce poziom aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych "jest żenująco niski" i wynosi około 16 proc. Średnia europejska to 45 proc.

Przewodniczący senackiej komisji rodziny i polityki społecznej Mieczysław Augustyn powiedział, że celem organizowanej w przeddzień Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych konferencji jest zwrócenie uwagi na wciąż istniejące w przestrzeni publicznej i społecznej bariery komunikacyjne, utrudniające osobom niepełnosprawnym poruszanie się i podróżowanie.

Konferencja ma także pomóc w wypracowaniu zaleceń i rekomendacji niezbędnych zmian ustawodawczych, zmierzających do zmiany tej sytuacji - przekonywał z kolei przewodniczący senackiej komisji praw człowieka i praworządności Stanisław Piotrowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH