600 tys. zł - na tyle WOŚP wycenia szkolenia dla dyspozytorów medycznych

Przeszkolenie wszystkich 2800 dyspozytorów medycznych w kraju może kosztować 600 tys. zł - wynika z szacunków Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Projekt w tej sprawie WOŚP złożyła w maju w resorcie zdrowia.

Zmiany w zasadach przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów zapowiedzieli w marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i prezes zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak, po informacjach mediów o nieudzieleniu na czas pomocy pacjentom. 

16 maja Fundacja WOŚP złożyła w resorcie zdrowia "Projekt inicjatywy wspierającej system ratownictwa medycznego, ze szczególnym uwzględnieniem dyspozytorów medycznych". 

- To zostało złożone u pana ministra dwa tygodnie temu. Powiedzieliśmy sobie, że pan minister ma 21 dni, aby także jego ekipa oceniła ten projekt i stwierdziła, czy rozporządzeniem wprowadza, ujednolica takie zasady, wszystkich 2800 dyspozytorów w Polsce, czy traktuje to tylko jako luźny projekt wolontariacki. Oczywiście jesteśmy za tym, żeby to było obligatoryjne - powiedział Owsiak na konferencji prasowej w poniedziałek (27 maja)

Dodał, że jeśli ministerstwo przyjmie ten projekt, to firma działająca przy Fundacji WOŚP zgłosi się do przetargu na jego realizację. 

Ramowy projekt kursu dla dyspozytorów medycznych został opracowany przez grupę ekspertów współpracujących z WOŚP. Zawiera on procedury wspomagające podejmowanie decyzji o kwalifikacji wezwań dla dyspozytorów medycznych, które opracowuje wyłoniony w drodze konsultacji ze środowiskiem dyspozytorskim ośrodek ekspercki - Instytut Ratownictwa Medycznego. 

W projekcie znajdzie się też szczegółowy program szkolenia wraz z warunkami dotyczącymi metodyki i sposobów prowadzenia zajęć dla dyspozytorów. Ponadto w projekcie określone zostały warunki przeprowadzenia szkolenia z zakresu umiejętności komunikacyjnych oraz warunki, jakie ma spełnić kadra dydaktyczna kierowana do realizacji projektu. 

Czytaj też. Był pomysł Owsiaka i co dalej. Kiedy ruszą szkolenia dla dyspozytorów medycznych?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH