Samowolne przerywanie terapii przez pacjentów kosztuje budżet państwa nawet 6 mld zł rocznie. Pacjenci przerywają branie leków, co grozi nawet utratą życia. Uważają też, że przerwa w terapii uczyni ja skuteczniejszą.

Do lekarzy często przychodzą pacjenci twierdzący, że leki na nich nie działają. Doktorzy przepisują im więc większe dawki albo droższe, nowocześniejsze środki. Nie pytają, czy chorzy rzeczywiście brali wcześniej przepisane farmaceutyki – podaje Rzeczpospolita.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia dawki leków omija nawet co drugi chory. W Polsce jest jeszcze gorzej, nawet 60 proc. pacjentów rezygnuje z leczenia, bierze leki nieregularnie albo nie kończy terapii.

W Stanach Zjednoczonych niestosowanie się do lekarskich zaleceń kosztuje 100 miliardów dolarów rocznie, w Polsce – 6 mld zł. Tyle traci Narodowy Fundusz Zdrowia, który płaci za wykupione, ale niezażyte leki oraz za leczenie osób, które trafiły do szpitala, chociaż mogłyby tego uniknąć.

– Zdarza się, że po operacji serca pacjent w piątek wychodzi z receptą na leki. Czuje się dobrze, więc odkłada ich zakup na poniedziałek. A już w niedzielę trafia do nas z drugim zawałem. Pacjenci nie rozumieją, że przerwa w braniu leków stwarza bezpośrednie zagrożenie życia – opowiada prof. Robert Gil z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Pacjenci unikają też brania niektórych grup leków np. sterydów.

– Są błędnie przekonani, że sterydy mogą im zaszkodzić. Tymczasem nowoczesne wziewne leki, stosowane np. przy astmie, mają znacznie mniejsze skutki uboczne niż kiedyś zażywane tabletki – mówi prof. Wacław Droszcz, alergolog.

Chorzy bardzo często nie kończą też zażywania antybiotyków. Powody są różne. Na przykład wiedzą, że nie mogą łączyć alkoholu z lekami, więc wybierają alkohol.

Duży problem jest z lekami, które trzeba brać regularnie i przez wiele lat, np. obniżającymi poziom cholesterolu. Według amerykańskich naukowców połowa chorych rezygnuje z ich stosowania już po pierwszym roku od przepisania. Podobnie jest z lekami na cukrzycę czy obniżającymi ciśnienie. Bardzo groźne jest przerywanie terapii lekami psychotropowymi, które mają uciążliwe skutki uboczne. Najczęściej podczas urlopu pacjenci robią sobie wakacje od zażywania leków.

– Pokutuje też przekonanie, że organizm przyzwyczaja się do leków. Przerwa ma rzekomo zwiększyć ich skuteczność. To wiedza podwórkowa, niemająca pokrycia z rzeczywistością – dodaje prof. Gil.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH