Na świecie żyje obecnie 7 milionów osób, które utraciły wzrok z powodu jaskry. W Polsce choruje na nią 800 tys. osób. Niestety, leczy ok. 20 proc. z nich. Jeśli w odpowiednim czasie nie podejmuje się terapii, chorych czeka ślepota.

Jaskra to schorzenie nerwu wzrokowego, dotykające  ludzi w każdym wieku i każdej rasy. Niszczy kolejne włókna nerwu, powodując powstawanie czarnych plam. Kiedy uszkodzony zostaje cały nerw – czarne plamy na widzianym obrazie stają się już zauważalne. Oznacza to, że nastąpiło ostatnie stadium choroby. Na tym etapie utrata widzenia jest już nieodwracalna.

Najczęściej bezobjawowy przebieg jaskry powoduje, że wykrywana jest ona dopiero wtedy, gdy jedno oko praktycznie nie widzi, a funkcja drugiego jest mocno ograniczona. Dotyczy to najczęściej tzw. jaskry z otwartym kątem przesączania, której w Polsce jest aż 75-80  proc. przypadków. Wszystkie postacie jaskry rozpoczynają się niewidocznymi dla chorego ubytkami w polu widzenia i prowadza do ślepoty.

Pierwsze zmiany widzenia zaczynają się na obwodzie oka i postępują bardzo powoli w kierunku jego centrum. A więc człowiek widzi w zasadzie dobrze aż do momentu, gdy utraci ostrość widzenia w części centralnej. Wtedy na leczenie jest już za późno.

Dlatego bardzo ważne są regularne badania diagnostyczne, powtarzane dwa razy do roku przez osoby z grupy podwyższonego ryzyka. W tej grupie są osoby, u których w rodzinie występowała jaskra, zwłaszcza wśród krewnych ze strony matki. Jest również wiele objawów, które mogą wzbudzić podejrzenia, takich jak: podwyższone ciśnienie w oku, krótkowzroczność, migreny w młodym wieku, niskie ciśnienie krwi, podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów, objawy naczynioskurczowe czy subiektywne poczucie chłodu.

W jaskrze nie leczonej zwykle od początku choroby, aż do całkowitej utraty widzenia upływa od 15 do 20 lat. Obecnie, dzięki postępom w diagnostyce i zastosowaniu specjalistycznego sprzętu, jaskrę można wykryć już w 3-5 roku jej trwania.

Jaskry nie można całkowicie wyleczyć, ale można znacznie spowolnić ać jej rozwój. U dzieci i młodzieży stosować można zabiegi laserowe, tzw. trabekulaplastykę. Zastosowana wcześniej może całkowicie zastąpić leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. W jaskrze zaawansowanej w równym stopniu stosuje się leczenie farmakologiczne i zabiegi chirurgiczne.

Jaskra, jako główna przyczyna ślepoty w krajach rozwiniętych, została uznana za chorobę społeczną. Na świecie cierpi na nią ok. 70 milionów osób.   W Polsce 18% niewidomych Polaków straciło wzrok w wyniku jaskry.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH