45. Zjazd Psychiatrów Polskich: niezbędna opieka środowiskowa Centra zdrowia psychicznego mają zapewnić kompleksową opiekę psychiatryczną. Fot. Shutterstock

Wdrożenie środowiskowego modelu ochrony zdrowia psychicznego uznali za niezbędny kierunek rozwoju psychiatrycznej opieki zdrowotnej w Polsce lekarze zgromadzeni na 45. Zjeździe Psychiatrów Polskich. Rozpoczął się on w czwartek (16 czerwca) w Katowicach.

Według przedstawionych podczas zjazdu zapowiedzi, pilotażowy program może się rozpocząć z początkiem przyszłego roku.

- Program będzie realizowany stopniowo i ewolucyjnie, pierwszym jego etapem ma być tzw. pilotaż, czyli powstanie w przygotowanych do tego miejscach 20-40 centrów zdrowia psychicznego To placówki, które w sposób kompleksowy, blisko miejsca zamieszkania mogą świadczyć różnorodne formy opieki, we współpracy z działaniami pomocy społecznej, różnych instytucji odpowiedzialnych za aktywizację zawodową i życiową pacjentów - powiedział podczas konferencji prasowej prof. Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Dodał: - Mamy nadzieję, że to będzie taki poligon, który sprawdzi, gdzie są trudne miejsca i pozwoli upowszechniać dobre rozwiązania. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to jest szansa, że z początkiem przyszłego roku taki pilotaż może ruszyć. Wiążę z tym ogromne nadzieje, bo to szansa stworzenia przyczółku nowoczesnej psychiatrii - takiej, która jest przyjazna dla tych, którym służy.

Jak precyzował przewodniczący komitetu organizacyjnego zjazdu i sekretarz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego dr Maciej Matuszczyk, centra zdrowia psychicznego mają zapewnić kompleksową opiekę psychiatryczną - począwszy od poradni, poprzez oddziały dzienne, zespół lecznictwa środowiskowego, który może realizować wizyty domowe, aż po miejsca szpitalne.

- Wszyscy się obawiamy, jak to będzie, bo wiemy, że w systemie nie będzie więcej pieniędzy i boimy się, że same zmiany organizacyjne nie wystarczą, by poprawić sytuację pacjentów i ich rodzin w Polsce - powiedział dr Matuszczyk.

Według prof. Wciórki, niedoszacowanie opieki psychiatrycznej w Polsce sięga 20 proc. - Gdyby taki przybytek tych środków nastąpił i nastąpiły zmiany organizacyjne, które tego nie zmarnotrawią, to psychiatria zaczęłaby odżywać - ocenił.

Dr Matuszczyk poinformował, że obecnie na psychiatrię przeznaczane jest 3,2 proc. budżetu opieki medycznej. - To mniej niż w innych krajach, dążymy do 5 proc. - podkreślił.

Prof. Wciórka podał, że ok. 5-6 proc. populacji potrzebuje specjalistycznej pomocy psychiatrycznej. Wśród nich mniejsza część potrzebuje pomocy trwałej i aktywnego podejścia, a 20-30 proc. to ludzie, którzy pojawiają się epizodycznie, bo mają jakiś kryzys i potrzebują wsparcia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH