41 proc. Polek w wieku 40-65 lat nigdy nie wykonywało mammografii Fot. Archiwum

Aż 41 proc. Polek w wieku 40-65 lat nigdy nie poddało się badaniu mammograficznemu, które umożliwia wczesne rozpoznanie patologicznych zmian w piersiach, w tym raka piersi - wynika z sondy przeprowadzonej przez TNS Polska w październiku 2014 r. wśród 457 kobiet.

Regularne - tj. raz na dwa lata - wykonywanie mammografii w ośrodkach, które zapewniają dobrą jakość tego badania, znacznie obniża umieralność z powodu raka piersi, przypomniała w rozmowie z PAP dr Ewa Frodis z Breast Cancer Unit (ośrodek zapewniający kompleksowe leczenie raka piersi) w Vasteras w Szwecji.

Obserwacje prowadzone w krajach skandynawskich wskazują np., że dzięki wprowadzonym tam przesiewowym badaniom mammograficznym udało się zmniejszyć śmiertelność z powodu raka piersi o ok. 25-30 proc.

Onkolog i ekspert ds. zdrowia publicznego, dr Dariusz Godlewski przypomniał, że w Polsce na przesiewowe (bezpłatne) badania mammograficzne mogą się zgłaszać raz na dwa lata kobiety w wieku 50-69 lat.

Mogłoby to tłumaczyć, dlaczego w sondzie TNS Polska największy odsetek pań - bo aż 70 proc. - które nigdy nie robiły mammografii, stwierdzono w grupie między 40. a 45. rokiem życia, a następnie w grupie między 46. a 50. rokiem życia - 51 proc.

Jednak, nawet wśród kobiet kwalifikujących się w Polsce do przesiewowych badań mammograficznych, odsetki tych, które nigdy go nie wykonały były wysokie i wynosiły: 37 proc. w grupie 51-55 lat, 28 proc. w grupie 56-60 oraz 19 proc. w grupie 61-65 lat. Tymczasem wysoka frekwencja jest warunkiem, by mammograficzne badania skryningowe przyniosły efekty na poziomie populacji.

Dr Frodis zaznaczyła, że w Szwecji, gdzie od 1986 r. na przesiewową mammografię zapraszane są panie w wieku od 40. do 74. roku życia, uczestnictwo w tych badaniach jest bardzo wysokie i wynosi ok. 80 proc. W Polsce jest ono szacowane na 40 proc.

Zdaniem dr Frodis wysoka frekwencja szwedzkich kobiet na badaniach mammograficznych wynika m.in. z ich dużej świadomości zdrowotnej.

W jej ocenie, istotne jest także to, że w Szwecji mammografię wykonuje się w jednym z tzw. Breast Cancer Units. W Polsce na razie jedna placówka spełnia międzynarodowe wymogi Breast Cancer Unit.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH